Aero Vodochody bude vyrábět pro italskou firmu Alenia Aeronautica

Zbrojovka Aero Vodochody začne v říjnu vyrábět část transportního letadla C-27J Spartan pro italskou leteckou společnost Alenia Aeronautica, součást holdingu Finmeccanica. Smlouvu podepsali zástupci obou firem na letišti v Brně, kde se koná dvoudenní letecká show CIAF. Podle předsedy představenstva Aera Vodochody Petra Klimeše jde o důležitý pozitivní signál před očekávanou privatizací společnosti. "Rozšiřujeme náš výrobní záběr o segment vojenských taktických transportních letounů," řekl a dodal, že realizace uvedeného programu vytvoří 150 nových pracovních míst. Firma, která má nyní zhruba 1650 zaměstnanců, tak bude poprvé po čtyřech letech zvyšovat počet.

Firma bude vyrábět takzvaný centroplán, který zabezpečuje spojení křídel s trupem. "Vzhledem k tomu se z Aera Vodochody stává klíčový dodavatel," zdůraznil viceprezident italské společnosti Paolo Pozzessere. Podle jeho slov proto nejde o úzké partnerství formou ofsetů, ale o průmyslovou spolupráci. "To znamená, že náš partner bude vyrábět kritickou část letounu a spolupráce se může dál rozvíjet," řekl.

Italové potvrdili, že mají zájem o prodej letounu C-27J české armádě. Odmítli, že by to byl hlavní důvod, proč ke spolupráci přizvali české Aero Vodochody. Obchodním záměrem firmy je prodej 350 kusů letounu do celého světa, z toho dvě třetiny do Spojených států. Centroplány se budou vyrábět výhradně v ČR. Zpočátku se počítá s 12 kusy ročně, později až s 18 kusy.

C-27J je dvoumotorové transportní letadlo nové generace, které si již objednaly vzdušné síly Itálie, Řecka a Bulharska. České letectvo vyhodnocuje možnost využití C-27J pro rozličné úkoly, mezi něž patří i přeprava českých vojáků na mírové mise. O použití letounu uvažují Spojené státy, Kanada, Slovensko, Litva, Finsko, Rumunsko a Austrálie.