Analytici: Průmyslová výroba bude letos stagnovat

Vyhlídky průmyslu pro další období nejsou optimistické, v letošním roce bude zřejmě výroba stagnovat. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Průmyslová výroba v Česku v dubnu zpomalila meziroční růst na 1,2 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o 2,9 procenta. Výroba aut sice stoupla o 30 procent, naprostá většina ostatních průmyslových odvětví ale v dubnu výrobu snížila. Vyplývá to z informací, které dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad.

"Po růstu průmyslu o 2,5 procenta v loňském roce očekává konsensus ekonomů pro letošní rok zhruba jeho stagnaci," uvedl Jak řekl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler, ačkoli dosavadní letošní výsledky jsou z důvodu silnější výroby automobilů nad očekávání, automobilový sektore začne podle něj postupně svůj výkon ztrácet a v druhé polovině roku začne průmysl meziročně klesat.

Aktuální údaje o vývoji zahraničního obchodu ukazují, že loňský hluboký deficit obchodní bilance byl přechodnou záležitostí. Letos bude export hlavním tahounem růstu hrubého domácího produktu (HDP), shodují se analytici. Zahraniční obchod skončil v dubnu v přebytku 8,6 miliardy korun, meziročně se obchodní bilance zlepšila o 36,6 miliardy korun.

"Duben potvrdil trend z tohoto roku. Dovoz klesá kvůli poklesu cen dovážených energií. Růst vývozu táhne automobilový průmysl, který se vzpamatovává z nedostatku čipů a kabelů. Na druhou stranu ostatním odvětvím se vývozně příliš nedaří," uvedl ekonom Deloitte Václav Franče.