Archeologové našli v Kateřinské jeskyni pozůstatky středověké padělatelské dílny

Archeologové našli při průzkumu v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku kosti zvířat ze čtvrtohor, pravěké i středověké střepy a také pozůstatky penězokazecké dílny z 15. století. Šlo o první dvě archeologické sondy uvnitř jeskyně, informovala v tiskové zprávě Správa jeskyní České republiky.

"Dvě archeologické sondy prozkoumaly sedimenty v Ledové a Bezejmenné chodbě v blízkosti kreseb starých přibližně 6200 let. Zatímco v sedimentech Ledové chodby byly nalezeny pouze kosti pleistocenních obratlovců, převážně medvěda jeskynního, vrstvy v chodbě Bezejmenné přinesly nečekané objevy. Nalezeny byly pravěké a středověké keramické střepy," uvedl Petr Zajíček ze Správy jeskyní ČR.

Pravěké střepy spadají podle archeologů do starší doby bronzové. Nejzajímavějším objevem ale byl nález velkého množství polotovarů mincí, takzvané střížky, které nemají ražbu a mnohé jsou různým způsobem poškozené. Tento nález podle odborníků dokládá skutečnost, že v prostorách Kateřinské jeskyně byla ve středověku, na konci 14., případně v průběhu 15. století, tajná penězokazecká dílna.