Autobusoví dopravci demonstrativně projeli Prahou, chtějí řešit dopady koronavirové krize

Asi padesát autobusů v úterý dopoledne demonstrativně projelo centrem Prahy. Provozovatelé vnitrostátních i mezinárodních spojů a také výletních autobusů chtěli upozornit na problémy, které jim působí koronavirová krize. Většina firem kvůli pandemii koronaviru přišla o všechny zakázky, čtvrtina z nich podle organizátorů akce může úplně skončit. Podle organizátorů mají dopravci od začátku nouzového stavu až milionové měsíční ztráty. Firmy proto žádají vládu o podpůrná opatření, jejich návrhy předali zástupci firem po protestní jízdě ministru průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi (za ANO). Ten chce problém řešit společně s dalšími resorty. Bude například nutné stimulovat poptávku, uvedl.

Nejnovější zprávy

 • Celá populace ČR se na koronavirus testovat nebude, řekl Prymula

  19.10.2020

  Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nepředpokládá testování celé populace v České republice na koronavirus. Plošnějšímu schématu testování by podle něj mělo předcházet ověření spolehlivosti antigenních testů v regionech typu Karvinska a Uherskohradišťska. Prymula to uvedl po jednání vlády. Dosud ministr o testování na koronavirus mluvil jako o celoplošném. Mělo být dobrovolné a zdarma a Prymula dříve uvedl, že doufá v účast alespoň šesti milionů lidí. Používat se k němu mají takzvané antigenní testy, tedy levnější, rychlejší, ale méně přesná varianta oproti nyní využívaným testům metodou PCR. Rozšířené a plošné testování na koronavirus Prymula minulý týden v úterý jmenoval jako jeden ze tří pilířů strategie pro další boj s epidemií covidu-19.

  Dnes Prymula uvedl, že plošnější testování by následovalo až po ověření toho, jestli antigenní testy dokážou zachytit dostatečný počet případů nákazy. "Až budeme mít jistotu, že záchytnost v tom modelu je taková, jakou chceme mít, tak bychom šli do plošnějšího schématu s tím, že určitě nepůjdeme do modelu, kdy bychom protestovali kompletně celou populaci," řekl.

 • Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

  19.10.2020

  Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Návrh počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Národní rozpočtová rada, opoziční politici i řada ekonomů návrh rozpočtu kritizují. Na návrhu se neshodlo ani jednání tripartity. Naopak prezident Miloš Zeman návrh podpořil. Sněmovna by měla finálně schvalovat státní rozpočet po 15. prosinci, tedy nejspíše ve středu 16. prosince.

  Podle Národní rozpočtové rady navržený schodek rozpočtu přesahuje rámec daný aktuálním zněním zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Navíc neponechává žádný prostor pro případné navýšení výdajů v případě neočekávaných událostí. Předsedkyně rady Eva Zamrazilová uvedla, že navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok by neměl překročit 200 miliard korun. Rada také upozornila, že MF by mělo vypracovat plán konsolidace veřejných financí, který například představilo Německo.

 • Berbr rezignoval na posty ve fotbale, byla odvolána komise sudích

  19.10.2020

  Místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr rezignoval po zatčení v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků zápasů na svůj post a na pozice ve výkonném výboru i šéfa plzeňského krajského fotbalového svazu. Odstoupení z funkcí podle asociace oznámil z vazby prostřednictvím advokáta. Výkonný výbor na mimořádném zasedání, které se kvůli koronavirovým omezením konalo prostřednictvím videokonference, odvolal čtyři z pěti členů komise rozhodčích v čele s předsedou Jozefem Chovancem.

  Berbr je jednou z 20 obviněných osob v kauze údajného ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy prostřednictvím rozhodčích. Kontroverzní funkcionář, který má podle médií coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí i na dění v celém českém fotbale, byl v neděli vzat do vazby. Podle médií je do kauzy zapojena řada rozhodčích, z nichž někteří působili či působí na listině pro profesionální soutěže.

 • Vláda schválila 98 mil Kč pro film, nepomůže ale všem

  19.10.2020

  Vláda schválila 98 milionů korun na pomoc koronavirem zasaženému audiovizuálnímu průmyslu. Peníze by měl dostat Státní fond kinematografie (SFKMG), který je má ve zvláštní výzvě poskytnout provozovatelům kin, produkčním a distribučním společnostem. ČTK o tom informoval mluvčí fondu Jiří Vaněk. Opatření ještě musí schválit rozpočtový výbor Sněmovny. Návrh na zvláštní opatření na pomoc audiovizi předložil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Audiovizuální průmysl nebyl ze strany ministerstva průmyslu zařazen do dotačního programu COVID - Kultura, který připravilo MPO spolu s ministerstvem kultury. Na to už několikrát upozornila Asociace producentů v audiovizi či filmoví distributoři. Také upozorňují, že pomoc prostřednictvím filmového fondu je selektivní a zřejmě se nedostane na komerční část oboru.

 • V domovech seniorů mají být odděleny prostory pro nemocné

  19.10.2020

  V domovech seniorů by měly být vyčleněny prostory pro nemocné koronavirem, k tomu i potřebný personál. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Opatření by podle něj mělo zabránit šíření nemoci uvnitř zařízení. Vedle oddělení prostor a pečovatelů je podle něj třeba pravidelně sledovat zdravotní stav klientů zařízení a dodržovat hygienická opatření. Praxi v zařízeních pro seniory podle Prymuly kontroluje speciální tým z armádního Centra biologické ochrany Těchonín. "Ne vždy jsou opatření dodržována," uvedl Prymula s tím, že nejčastěji se kříží prostory se zdravými a nemocnými klienty. Proto je třeba je jednoznačně oddělit, dodal.

 • Roušky budou od středy s výjimkami povinné i venku a v autech

  19.10.2020

  Nosit roušku bude od středy povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Novou povinnost schválila vláda, informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Ve všech zastavěných prostorách jsou nyní povinné roušky v případě, že se jedná o setkání v menší než dvoumetrové vzdálenost a nejde o členy jedné rodiny. Mimo zastavěné oblasti roušky požadovány nadále nejsou," uvedl k tomu ministr na tiskové konferenci po jednání vlády.

  "Čím je chladnější počasí, tím narůstá význam roušek venku," dodal Prymula. Tím, že se na jaře zavedly, se podle něho snížil i výskyt jiných běžných respiračních chorob. Povinné budou také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny. Nošení roušek při pohybu mimo domov bylo v Česku povinné od poloviny března, postupně bylo zmírňováno.

  O případném zavedení lockdownu nebude vláda tento týden jednat

  O případném dalším omezení života v Česku, takzvaném lockdownu, se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nebude diskutovat na vládě ani ve středu, ani tento týden. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) o víkendu řekl, že by se mělo rozhodovat už podle počtu testovaných koncem tohoto týdne. "Základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, abychom věděli, že mají nějaký dopad. Nemyslím si, že by to bylo ve středu nebo kdykoliv tento týden," řekl Prymula.

 • Novela zákona umožňuje nepodat informace o krizových řešeních

  19.10.2020

  Ministerstvo vnitra připravilo novelu krizového zákona, na základě které by stát neposkytoval informace o přípravě a řešení krizových situací, pokud by to mohlo ohrozit bezpečnost státu nebo fungování záchranného systému. Podle důvodové zprávy zveřejněné na webu vlády dostávají orgány krizového řízení pravidelně dotazy na krizové plány, bezpečnostní rizika a způsoby ochrany objektů, které pak tazatel může použít nezákonně.

  Proti formulaci vnitra se na serveru iROZHLAS.cz vyslovil spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek. Uvedl, že úřady volných formulací budou zneužívat, přičemž by se stát měl snažit spíše o opak. "Současné zkušenosti ukazují, že v krizové situaci je nezbytné zajistit právo na informace bezodkladně, nikoli s mnohaměsíčním či mnohaletým zpožděním," sdělil serveru. V návrhu zákona se totiž rovněž zakotvuje oprávnění vlády v době krizového stavu stanovit nařízením prodloužení běhu lhůt.

 • Úřadu práce chybí 1150 úředníků, jsou na ošetřovném i nemocenské

  19.10.2020

  Úřady práce se potýkají s výpadkem personálu. V polovině října jim chybělo zhruba 1150 zaměstnankyň a zaměstnanců. Zůstali doma s dětmi na ošetřovném po uzavření škol, jsou v karanténě či na nemocenské. Vyplývá to z podkladů ministerstva práce pro vládu k návrhu zákona o dočasném zjednodušení pravidel pro vyplácení dávek. Aby dočasná pravidla začala platit, musí návrh zákona schválit vláda, přijmout Parlament a podepsat prezident. Ministerstvo navrhuje, aby se norma projednávala ve stavu legislativní nouze, tedy zrychleně.

 • Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

  19.10.2020

  Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun, schválila to vláda. Na twitteru to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ta minulý týden řekla, že půl miliardy korun pro toto odvětví je vyčleněno z rozpočtu jejího resortu. Cestovní kanceláře by podle vládních materiálů, které má ČTK k dispozici, měly mít možnost získat podporu nejvýše 2,75 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a služeb na letošní rok. Agenturám by mělo připadnout 500 korun za každý zrušený zájezd kvůli pandemii, který byl zakoupený od 1. prosince loňského roku do 1. října letošního roku. Průvodci by měli mít možnost dostat až 50.000 korun za předpokladu předem stanovených podmínek.

  Podpora cestovního ruchu by měla být podle jednatele CK Travel Family Ivana Lackoviče alespoň 3,5 miliardy korun. Jenom roční obrat cestovních kanceláří, v příjezdovém i odjezdovém cestovním ruchu, činí 55 miliard korun a zaměstnává zhruba 14.000 lidí ve více než 6000 subjektech. Vyčleněná půl miliarda není podle něj proto pro sektor adekvátní. Bytostně závislé na cestovních kancelářích jsou cestovní agentury, dopravci i hotely.

 • Židovskému muzeu chybí 80 procent příjmů, bojí se o budoucnost

  19.10.2020

  Pokud se situace s poklesem turistického ruchu vyplývajícím z pandemie koronaviru během příštího roku nezlepší, Židovské muzeum Praha (ŽMP) by se mohlo obávat o svou existenci. V rozhovoru s ČTK to řekl jeho ředitel Leo Pavlát. Paměťová instituce s více než stoletou historií a před koronavirem s půlmilionovou návštěvností ročně má meziroční propad návštěvnosti přes 78 procent a pokles příjmu ze vstupného přes 80 procent. Ohroženy jsou plánované opravy památek, nové mezinárodní projekty i sama existence instituce.

  Muzeum jako celek patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším kulturním institucím v Česku, v roce 2018 jej navštívilo přes 720.000 lidí. Židovské muzeum spravuje kromě hřbitova z 15. století, kde si návštěvníci mohou prohlédnout nejstarší náhrobek Avigdora Kary či náhrobky rabího Löwa a Mordechaje Maisla, Klausovou, Maiselovu nebo Pinkasovu synagogu s Památníkem obětí holokaustu. Většinu návštěvníků objektů tvoří zahraniční turisté. Stejně jako jiné památky byly objekty muzea zavřené od 11. března do 11. května. Znovu jsou zavřené od 14. října.