Babiš poslal dopis Fialovi, žádá odvolání ministra vnitra Rakušana

Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS), v němž vyzval k odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Důvodem je jmenování Petra Mlejnka ředitelem civilní rozvědky i přes jeho kontakty s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr. Pokud Fiala k výměně ministra nepřistoupí, vyvolá ANO hlasování o nedůvěře vládě, řekl dnes Babiš po jednání stínové vlády hnutí.

Premiér Petr Fiala (ODS) nevidí důvod pro odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Babišovu výzvu označil za snahu o odvedení pozornosti od jeho vlastních afér. Podle Fialy nebude mít případné hlasování o nedůvěře vliv na české předsednictví v Evropské unii. Fiala připomněl Babišův slib, že v době českého předsednictví v EU hlasování o nedůvěře vlády nevyvolá. Vít Rakušan dává tlak na své hnutí do spojitosti se snahou hnutí expremiéra Andreje Babiše (ANO) rozložit vládu a získat zpět vliv.

Vláda ve středu neshledala důvody k Mlejnkovu odvolání. Funkci by podle Rakušana nemohl vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné, Podle Fialy mimo jiné kabinet obdržel informaci, že Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad vyšetřování kauzy dozoruje, uvedla, že nemá o Mlejnkově pozitivní roli v případu informace. Premiér upřesnil, že Mlejnkova role byla  před zahájením a mimo rámec trestního řízení.