Benefice pro Grabštejn přilákala 800 lidí

Přes 400.000 korun má na účtu sdružení pro záchranu kaple svaté Barbory na Grabštejně po sobotním benefiční koncertu, při kterém sehráli sólisté Národního divadla operu Leoše Janáčka Liška Bystrouška. V pořadí čtrnáctá benefice pro Grabštejn přivedla na dolní nádvoří hradu asi 800 příznivců hudby a památek. Podle organizátora koncertu, sólisty Národního divadla v Praze Luďka Vele pomohou finance pořídit osvětlení kaple a jižní fronty hradu. Letos také umělci prvně vystupovali na vlastním pódiu. "Ušetřili jsme tím 30.000 korun za pronájem. Bylo mi vždycky moc líto z vybraných peněž tuto sumu odečíst," dodal pěvec.

Benefiční představení patří k létu na Grabštejně od roku 1993. Dosud se na nich vystřídalo přes 50 umělců - převážně sólistů Národního divadla v Praze, do improvizovaného hlediště zasedlo přes 9200 diváků. Na záchranu hradu Grabštejn a obnovu jeho kaple už vynesly koncerty více než 1,5 milionu korun.

Grabštejn leží v Libereckém kraji nedaleko Trojzemí Čech, Německa a Polska. Hrad byl založen ve 13. století. V 16. století byl přebudován na renesanční sídlo. Interiér kaple sv. Barbory zdobí cenné fresky. Od 90. let 20. století ji odborníci postupně restaurují. Ročně jej navštíví asi 20.000 turistů.

Autor: Peter Gabaľ