Bezpečnostní opatření v Česku mají naplno platit od středy

Policie začala v České republice uplatňovat zpřísněná bezpečnostní opatření, například intenzivnější policejní hlídkování a ochranu míst, kde bývá mnoho lidí. Tyto a další kroky, které jsou reakcí na teroristické útoky z minulého čtvrtka v Madridu, budou platit v plném rozsahu od středy. V pondělní poledne se Česko třemi minutami ticha připojilo ke vzpomínce na oběti série výbuchů ve Španělsku. Před letištěm v Praze-Ruzyni se odpoledne objevil obrněný transportér, zvyšuje se počet hlídek a kontrol na hranicích. Policisté dávají najevo, že dostat se na území ČR bude složitější především pro cizince z rizikových arabských zemí. České ministerstvo zahraničí zpřísnilo proces vydávání víz. Cizinci už jsou přísněji prověřováni na hranicích, policie bude zřejmě častěji kontrolovat lidi i na českém území.

Opatření ale nejsou dostatečná, míní bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor. Postrádá prý zejména aktivní snahu politiků vzdělávat v této souvislosti veřejnost. Běžný občan by podle něj určitě nevěděl, jak se v případě krize orientovat. Ministr vnitra Stanislav Gross však považuje ochranu za přiměřenou celkové bezpečnostní situaci v Evropě. Jiří Vokuš z policejního prezidia ČTK řekl, že hlídky budou střežit místa, kde se vyskytuje více lidí. Doplněny budou v některých případech o psovody se psy schopnými nalézat výbušniny. Pomáhá také protiteroristický odbor Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu.

Bezpečnostní opatření v Ruzyni jsou podle České správy letišť srovnatelná s jinými mezinárodními letišti, například ve Frankfurtu či v Londýně. Policejní transportér doplnil vojenský pozorovací systém Sněžka, který letiště střeží už delší dobu. Armáda je také připravena pro potřeby policie vyčlenit vojáky, dosud o to ale vnitro nepožádalo.

Zvýšení ochranných opatření zatím nechystá většina z firem, které by mohly být rizikové, například sítě supermarketů. Nemění se ani způsob ochrany jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně, jejichž bezpečnost je posílena už od teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu před dvěma a půl lety. O tom, že se úroveň jejich ochrany zvýší, informovaly naopak chemičky Spolchemie a Spolana.

ČR zatím neuvažuje o zvýšení ostrahy objektů českých zastupitelských úřadů v zahraničí. Bez viditelného posílení bezpečnosti jsou také velvyslanectví Velké Británie a Spojených států v Praze. Nemění se ani bezpečnostní opatření na Úřadu vlády, v Senátu a v Poslanecké sněmovně. Madridské útoky nijak neovlivní plánované stěhování americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda z centra Prahy. Ani její ochrana se nemění.