Biskupové jsou proti výzkumu na lidských embryonálních buňkách

Čeští katoličtí biskupové vyzvali vědce, aby neprováděli výzkumy ničící lidské zárodky, církví chápané jako bytosti. Prohlášení poskytnuté ČTK reaguje na projednávaný zákon, který stanovuje omezení pro výzkum na lidských embryonálních buňkách. Sněmovna už v prvním čtení vládní návrh zákona podpořila, a tak možná vědci budou smět pracovat s těmito buňkami z nadbytečných nebo poškozených vajíček. "Obracíme se na vědecké pracovníky, aby své úsilí zaměřili především na výzkum dospělých kmenových buněk, který již v současné době přináší výsledky v oblasti léčby, a zanechali cesty, při níž by nezbytnou součástí jejich vědecké lékařské práce bylo ničení lidských bytostí," uvedli hodnostáři.

Proti zákonu vystupují především poslanci KDU-ČSL, kteří jakékoli pokusy na lidském zárodku odmítají. Na poslance proto lidovci apelovali, aby zákon z etických důvodů zamítli hned v prvním čtení. To se však nestalo. Katoličtí biskupové vyjádřili nad vývojem projednávání návrhu vážné znepokojení. Jak připomněli, žádná lidská bytost, a tedy ani lidský zárodek, se podle jejich přesvědčení nesmí stát prostředkem pro dosažení prospěchu druhých.

Cílem zákona je podle předkladatelů vytvořit právní rámec výzkumu na embryonálních buňkách a lidském genomu. Norma, která tuto oblast upravuje, zatím republice chybí. Zákon by vědcům dovolil pracovat s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném porodu a zanikla by. Zakazuje však klonování a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi. Vědcům, kteří by pravidla porušili, by hrozila pokuta až dva miliony korun, zákaz činnosti nebo osm let vězení. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně.