Blažek: Vášně kolem Istanbulské úmluvy by se měly zklidnit

V debatě o Istanbulské úmluvě, která upravuje prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, by se podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) měly uklidnit vášně. Osobně by dokument postoupil k debatě Sněmovně, řekl novinářům při příchodu na dnešní zasedání vlády.

Bývalé vlády ratifikaci dokumentu odsouvaly vzhledem k tomu, že text vyvolává kontroverze. Odmítají ho konzervativci či sedm křesťanských církví. Podle zastánců naopak pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné. Podle ženských organizací je úmluva terčem dezinformační kampaně některých spolků i jednotlivců. Podle Blažka málokdo četl text celý. Pro ratifikaci úmluvy se minulý týden vyslovil prezident Petr Pavel, který v případě parlamentního souhlasu dostane dokument k podpisu.

Dokument ratifikovaly čtyři desítky zemí včetně jihoevropských katolických zemí, nedávno také Ukrajina čelící agresi Ruska, které ratifikaci odmítlo stejně jako Bulharsko či Maďarsko. Neprovedlo ji Slovensko. Od úmluvy předloni odstoupilo Turecko, ačkoli ji ratifikovalo v roce 2012 jako první ze signatářů.