Brožová věří, že její žaloba na Klause má naději na úspěch

Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová věří, že její kompetenční žaloba na prezidenta Václava Klause má naději na úspěch. V nedělním diskusním pořadu České televize poukázala na třináctiletou praxi, kterou označila jako ústavní zvyklost, během níž měl Nejvyšší soud pouze jednoho místopředsedu. Brožová nesouhlasí s tím, že Klaus jmenoval místopředsedou NS exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše. NS má mít podle jejího výkladu jen jednoho místopředsedu a Bureš je druhým.

Podle ústavy má prezident právo jmenovat předsedu a místopředsedy NS. Zákon o soudech a soudcích ovšem hovoří jen o jediném místopředsedovi. Brožová připomněla, že NS měl třináct let jednoho místopředsedu. "V tomto kontextu potom ten zákon (o soudech a soudcích) nabyl kvality ústavní zvyklosti," míní Brožová. Ústavní zvyklosti podle ní dotvářejí ústavu a vytvářejí z ní funkční celek. "Jinak je ústava opravdu jenom o principech," dodala.

Jaroslav Bureš v pořadu připomněl, že zákon o soudech a soudcích popisoval stav v době svého vzniku a počítalo se s tím, že v případě více místopředsedů se zákon přizpůsobí ústavě. Zdůraznil v této souvislosti, že nelze obrátit základní princip, že je-li zákon v rozporu s ústavou, platí ústava. Za jednáním Brožové vidí osobní spor. "Já bych použil parafrázi jednoho známého českého filmu - probíhá akce 'Je třeba zabít Bureše'. To je velmi osobní záležitost," poznamenal. Brožové podle něj zřejmě vadí, že by chtěl NS řídit koncepčně.

Potřebu jmenování druhého místopředsedy vysvětlovali Klaus i Bureš dlouhodobou pracovní neschopností šéfky soudu. Brožová je po květnové nehodě, kdy ji srazil neopatrný řidič, stále mimo úřad; nyní je v domácím léčení. Do práce se chce vrátit v první polovině prosince. Klaus se v únoru pokusil Brožovou odvolat. Shodně s tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem se domnívali, že neplní dobře své povinnosti. Ústavní soud ale rozhodl, že prezident použil zákon odporující ústavě, a Brožová ve funkci zůstala. Bureš byl k Nejvyššímu soudu přidělen jako soudce ministerstvem právě krátce poté, co prezident Brožovou odvolal.