Budoucí ministři už mají plány, co by chtěli ve funkci stihnout

Budoucí členové menšinové vlády ODS už mají konkrétní představy o tom, co by chtěli stihnout v čase, po který budou řídit své resorty. Vyplynulo to z jejich vyjádření pro ČTK. Kabinet Mirka Topolánka, jehož členy v pondělí jmenuje prezident, má zemi řídit do předčasných voleb na jaře. Ty se ale nemusí konat. Nová vláda totiž může mít podstatně kratší trvání, pokud se jí nepodaří do měsíce získat ve sněmovně důvěru. A to je kvůli patovému rozložení sil ve sněmovně více než nejisté. Další případná vláda už nemusí mít předčasné volby v programu.

"Je třeba zahájit práce na důchodové reformě, která bude mít souhlas napříč demokratickým politickým spektrem," jmenoval svou prioritu budoucí vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Změnit je podle něj potřeba průběžně financovaný důchodový systém a upravit dobrovolné důchodové připojištění. Návrhy by chtěl dotáhnout do legislativní podoby. Nečas chce připravovat takové úpravy sociálního systému, aby více motivoval k práci a směřoval sociální pomoc k těm, kteří ji skutečně potřebují, nikoli "nějakým černým pasažérům v systému". Chce dělat pružnou politiku podporující rodiny s dětmi. Úvahy o personálních změnách považuje za předčasné.

"Nedojde k žádné říjnové personální revoluci," ujišťoval příští ministr kultury Martin Štěpánek (nestraník). Chce hledat spolupracovníky v oboru, kteří mu budou "pomoci dobrou radou". Na zrušení svého ministerstva, o kterém diskutovala kulturní veřejnost už při nástupu Pavla Tigrida, Štěpánek nemyslí. Byl by to podle jeho soudu tak složitý ústavní a vládní projekt, že se o něčem podobném nedá uvažovat. Kdyby se tak někdy v budoucnu stalo, tak by se tím Česká republika nevyřadila z řady jiných evropských zemí, které ministerstvo kultury nemají, dodal.

Personální zemětřesení nepředpokládá ani nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ale "určité personální změny pravděpodobně nastanou". Prioritou při tom budou kvalita a výkonnost, ne stranická příslušnost, podotkl. V oblasti činnosti ministerstva chce Pospíšil třeba provést analýzu, jak byla přínosná reforma řízení obchodních rejstříků. Chce také analyzovat dopady novely občanského soudního řádu, která měla snížit odvolacím soudům možnost vracet případy k novému projednání. Příští ministr hodlá rovněž v nejbližší době svolat poradu předsedů krajských, vrchních a nejvyšších soudů kvůli možnostem zkrácení délky soudního řízení a také odvolávání nekvalitních předsedů soudů poté, co Ústavní soud dosavadní způsob v soudním zákoně zrušil. Chce také stanovit horizont dokončení přípravy nového obchodního a občanského zákoníku a obnovit práce na trestním zákoníku, který sněmovna před volbami nakonec odmítla kvůli paragrafu o tunelování. "Chceme zvednout ze země předložený návrh, přepracovat jej, případně doplnit," dodal Pospíšil.

Budoucí ministr místního rozvoje Petr Gandalovič plánuje především změnit systém čerpání z evropských fondů. "Je potřeba významně urychlit čerpání za léta 2004 až 2006, kde v některých finančních programech je velký skluz a hrozí, že bychom mohli vracet peníze do Evropy," zdůraznil. Systém je podle něj potřeba zjednodušit. Gandalovič se chce také zabývat sporem státu s majiteli domů před evropským soudem ve Štrasburku. "Je potřeba připravit se odpovědně na soudní proces, popřípadě si promyslet, jak bychom se tomu rozsudku mohli vyhnout," uvedl.