Bursík vyvěsil tibetskou vlajku a uvažuje o rozvojové pomoci

Ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík vztyčil v pátek přes stížnosti čínského velvyslanectví před budovou svého úřadu v pražských Vršovicích tibetskou vlajku. Do celosvětové akce Vlajka pro Tibet, která připomíná povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase, se tak poprvé zapojil český vládní úřad. Tibetská vlajka bude ve Vršovicích viset až do pondělí.

Vicepremiér chce, aby nezůstalo pouze u symbolu. O pomoci Tibetu Bursík hovořil s vyslancem dalajlamy Kelsangem Gjalcchenem. Tibetská náhorní plošina čelí podle jeho informací silnému tlaku, je odlesňována a zvyšuje se tam těžba rud. Tlak na životní prostředí znamená i příliv Číňanů do velehor, který zesílil po vybudování železnice. "Zvažuji možnost podpory Tibetu v rámci rozvojové pomoci, ekologických témat k řešení je tam řada," řekl ČTK. V úvahu by podle něj připadala například vědecká mise.

Vicepremiér si je vědom toho, že o případné spolupráci bude nutné jednat s Čínou. Prostor pro to vidí například při zasedáních ministrů životního prostředí. Svého čínského partnera zná, zřejmě je to podle něj "otevřený člověk". Čas si prý udělá i na čínského velvyslance v Praze.

Upozorňovat na porušování lidských práv v Tibetu i v jiných částech světa hodlá i parlamentní skupina přátel Tibetu, která se formuje v české sněmovně. Jsou v ní zástupci všech stran s výjimkou KSČM, která to odmítla, řekla novinářům Kateřina Jacques. Tato poslankyně Strany zelených stála u zrodu skupiny.

Autor: Peter Gabaľ