ČD: Osobní doprava již v provozu, vyjely i první nákladní vlaky

Osobní doprava na českých drahách po pátečním ukončení stávky rakouských železničářů již funguje v plném rozsahu a bez zpoždění. Do Rakouska ještě v noci vyjely i první nákladní vlaky. Zatím vyjíždějí jen připravené soupravy, dvě hodiny po poledni však České dráhy zrušily i dosavadní zákaz nakládání nových vlaků, uvedl v sobotu odpoledne Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah.

ČD zatím stále neznají přesnou výši škod, kterou jim způsobila stávka v na rakouské železnici. Podle Tesaře se hovoří o milionech, možná i desetimilionech korun. Výše škody však prý bude záležet především na podkladech, které Českým drahám předloží zákazníci.

České dráhy již dříve oznámily, že budou škody na rakouské železnici vymáhat. ČD měly kvůli stávce nedostatek prázdných vozů pro některé své zákazníky, především v oblasti Ostravska. V Rakousku totiž uvízly prázdné vozy a naložené vagony do Rakouska neodjížděly. Podle rakouských drah ÖBB ale České dráhy nemají automaticky nárok na úhradu škod.

V osobní dopravě stávka významné problémy v ČR nepůsobila. Do Rakouska nejezdily žádné osobní vlaky a všechny končily v pohraničních přechodových stanicích v Horním Dvořišti, Českých Velenicích, Šatově na Znojemsku a v Břeclavi.