Centrum DOX zahájilo výstavu čínského aktivisty Badiucaa

V Centru současného umění DOX dnes začala výstava tvorby čínského umělce a aktivisty, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao. Svým uměním se vyjadřuje k nejrůznějším společenským a politickým problémům současné Číny i k porušování lidských práv kdekoli na světě. Čínské velvyslanectví v České republice si den před zahájením výstavy na její konání v DOXu stěžovalo.

Výstava se v jednotlivých místnostech věnuje různým tématům. Jedna se vztahuje k masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, kdy vystavuje svou krví kreslené kresby hodinek, které dostali ti, kdo se na potlačení masakru podíleli. Jiné místnosti se věnují potlačování protestů v Hongkongu či čínské manipulaci veřejným míněním ovládáním sociálních sítí.

"Čínská ambasáda ve středu kontaktovala DOX telefonicky a uvedla, že doufá, že tuto výstavu neuskutečníme. My jsme soukromá nezávislá instituce, rozhodně takovéto tlaky považujeme za naprosto nepřijatelné a výstava je zahájena v plánovaném termínu," uvedla dnes kurátorka a programová ředitelka DOXu Michaela Šilpochová.