Česká vláda neuvažuje o stažení vojáků z Iráku

Česká vláda neuvažuje o stažení vojáků z Iráku, jak to zřejmě udělá Španělsko. "Není důvod, terorismu se nemá ustupovat," řekl ČTK ministr zahraničí Cyril Svoboda. Reagoval tak na vyjádření pravděpodobně budoucího španělského premiéra José Luise Rodrígueze Zapatera, který hodlá stáhnout domů španělské jednotky v rámci mezinárodních sil v Iráku. Šéf české diplomacie uvedl, že česká vláda nebude měnit svůj dosavadní postoj v boji proti terorismu a nemá proč uvažovat o stažení českých vojáků z Iráku. Ministr vnitra Stanislav Gross vyjádřil z avizovaného záměru Španělska obavy. Podle něho by takový krok mohl povzbudit teroristy v přesvědčení, že akce podobné madridskému útoku jsou účinným prostředkem nátlaku.

Také mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha ČTK řekl, že na nasazení českých vojáků v zahraničí se nic nemění. Češi mají v Iráku několik desítek vojenských policistů. Čeští vojáci se vracejí do Afghánistánu, kde mají mimo jiné pátrat do příslušnících militantního hnutí Taliban. Působí také v jihosrbské provincii Kosovo. Rovněž stínový ministr obrany a místopředseda ODS Petr Nečas je přesvědčen, že stahování vojáků ze zahraničních misí je vlastně skrytým vítězstvím teroristů. "Španělská socialistická strana to měla jako součást svých předvolebních slibů. V České republice něco takového kromě komunistů nikdo nesliboval," uvedl Nečas.

Španělsko patřilo k nejbližším spojencům USA v iráckém konfliktu. Po krvavých atentátech v Madridu, k nimž se přihlásila organizace Al-Káida, nyní mnozí Španělé viní z odpovědnosti za tento masakr dosluhující vládu lidovce José Aznara.