Česko plánuje zrušit ambasádu v Mali a generální konzulát v Čchen-tu

Česká republika plánuje zrušit velvyslanectví v Mali a generální konzulát v čínském Čcheng-tu. Na dnešním zasedání sněmovního zahraničního výboru to řekl státní tajemník ministerstva zahraničí Radek Rubeš. Jejich provoz podle něj nedává smysl strategicky, bezpečnostně ani ekonomicky. Naopak česká diplomacie uvažuje o zřízení generálního konzulátu v Bombaji.

Rubeš dal zrušení ambasády v malijském Bamaku do souvislosti s tím, že česká armáda na konci roku ukončí své působení ve výcvikové misi Evropské unie v Mali. V zemi může v současné době v misi EUTM působit až 120 vojáků, česká armáda jí do poloviny prosince velí. Mandát prodloužen nebude.

Generální konzulát v Čcheng-tu měl být podle státního tajemníka jakousi továrnou na víza. "Počítalo se s tím, že úřad si sám na sebe vydělá skrze vydávání schengenských víz a čínské turisty, které budeme vítat v Praze a České republice," poznamenal Rubeš. Aktuálně se ale podle něj vydávají jednotky víz. Provoz konzulátu skončí 31. prosince letošního roku. Rubeš také připomněl rozhodnutí ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) zrušit velvyslanectví v Kábulu, o kterém šéf české diplomacie ve středu informoval vládu. Humanitární pomoc, kterou Afghánistánu Česko poskytuje, bude prováděna skrze české nevládní organizace, jež působí na místě.