Česko poskytne Ukrajincům mobilní pracoviště na uchování vzácných knih

Česká republika prostřednictvím Národní knihovny poskytne ukrajinským knihovnám v projektu Archa dvě mobilní pracoviště pro zachování tištěného kulturního dědictví. První předá do poloviny příštího roku. Vyjde na deset milionů korun. Na druhé pracoviště chce knihovna získat peníze ve veřejné sbírce. Novinářům to dnes řekli ministr kultury Martin Baxa (ODS) a představitelé veřejných institucí a soukromých firem. Projekt Archa je součástí programu Podpora ukrajinské kultury. Při ruské invazi byly na Ukrajině zničeny stovky kulturních objektů.

Podle Baxy je projekt mimo jiné také demonstrací odhodlání Česka podporovat ukrajinskou kulturu. "Není to jen reakce na dopady války, ale v případě Putinovi agrese vůči Ukrajině se jedná o reakci na zcela cílený útok proti ukrajinské kultuře jako takové. Archa je symbolem záchrany," řekl Baxa.

První mobilní pracoviště bude sloužit k záchraně poškozených památek. Archa bude putovat po Ukrajině tak, jak si řeknou ukrajinské knižní instituce. Podle generálního ředitele Národní knihovny Tomáše Foltýna není cílem mobilního pracoviště jej pouze vytvořit, ale rovněž sdílet s Ukrajinci znalosti českých odborníků, a naopak od Ukrajinců posléze čerpat zkušenosti a informace o fungování pracoviště v terénu. Po skončení války na Ukrajině jej knihovna bude půjčovat třeba při živelních katastrofách.