V Česku se po více než měsíční pauze otevřely obchody, restaurace i služby

Česko přešlo do třetího stupně rizika v protiepidemickém systému. Po šesti týdnech se tak otevřely obchody, restaurace nebo služby. Všude se musí dodržovat přísná hygienická opatření. Například restaurace mohou mít otevřeno jen do 22 hodin, provozovny smí být zaplněné jen z poloviny a u jednoho stolu smí sedět nejvýš 4 lidé. Končí i zákaz nočního vycházení. Obchodníci můžou tento týden otevřít i v neděli a povolné bude od zítřka i pití alkoholu na veřejnosti.

Znovuotevřené obchody či restaurace ve čtvrtek zaznamenaly větší zájem zákazníků než obvykle, dramatické to ale nebylo. Vedle obchodů se částečně mohly otevřít i galerie, muzea, knihovny, zoo, památky, herny a kasina. Provoz obnovily i fitness centra, posilovny a bazény. Pokud se situaci podaří v následujících zhruba dvou týdnech zvládnout, "jsme z toho téměř venku", řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v ČR už nějakou dobu zpomaluje.

Rozvolňování opatření kritizuje třeba prezident České lékařské komory Milan Kubek, z odborného hlediska jsou podle něj předčasná. Jak ale řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová, uvolnění opatření kopíruje zpomalení šíření epidemie na celostátní úrovni.