Český rozhlas zdigitalizoval nahrávky z procesu s K. H. Frankem

Archiv Českého rozhlasu zdigitalizoval unikátní zvukové nahrávky ze soudu s nacistou Karlem Hermannem Frankem. Proces s bývalým státním ministrem protektorátu Čechy a Morava začal před 77 lety, v březnu 1946. V květnu téhož roku si Frank od Mimořádného lidového soudu v Praze vyslechl rozsudek smrti. Digitalizaci a katalogizaci skoro 1300 zvukových fólií připravovali archiváři tři čtvrtě roku, uvedl Český rozhlas.

Zvukové záznamy z procesu trvají přes 82 hodin. Jejich součástí jsou i výpovědi osobností, jejichž hlasy v rozhlasovém archivu doposud chyběly, nebo se jich dochovalo velmi málo. Na záznamech vypovídají nacističtí předáci jako zastupující říšský protektor Kurt Daluege a velitel terezínského koncentračního tábora Heinrich Jöckel. Posluchači uslyší také hlasy lidických žen Marie Kohlíčkové nebo Jarmily Nové. Nahrávky obsahují i svědectví demokratické političky Milady Horákové, odsouzené v době komunismu ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti, nebo pozdějšího předsedy Národního shromáždění Josefa Smrkovského.

Vybrané ukázky si lidé mohou poslechnout v aplikaci mujRozhlas v rubrice https://www.mujrozhlas.cz/auditorium/proces-s-k-h-frankem Auditorium. Součástí ukázek je mimo jiné závěrečná řeč K. H. Franka.