Cestovní kancelář RETUR zkrachovala, zrušila všechny zájezdy

Cestovní kancelář RETUR zkrachovala, zrušila všechny své zájezdy a od pátku je v insolvenčním řízení. ČTK to potvrdil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Zájezdy podle něj mělo u kanceláře zaplaceno až několik stovek klientů, peníze by měli dostat zpět od pojišťovny. V Česku je to letos druhý případ krachu cestovní kanceláře. RETUR prodával zájezdy hlavně do Bulharska, loni měl podle Okamury asi 1500 klientů. Letos v květnu ho původní majitelé prodali. Nový majitel Lukáš Hlavenka figuruje podle obchodního rejstříku jako jednatel ve třech desítkách firem, značná část z nich je v likvidaci. S AČCKA ani s klienty nekomunikuje, uvedl Okamura.

Zhruba 70 klientů cestovní kanceláře Tomi Tour nedostalo po příletu do Egypta domluvené ubytování. Objednaný hotel je po nočním příletu odmítl přijmout, s náhradním ubytováním nejsou turisté spokojeni. Uvedl to server tn.cz. Nejde o první podobný problém této kanceláře, v souvislosti s Egyptem se dříve vyskytly také informace o údajných dluzích firmy vůči egyptským partnerům. To ale marketingový ředitel a reklamní tvář cestovky Václav Fischer označil za nesmysl.

Nižší zájem turistů letos hlásí většina českých cestovek. Cestovní ruch je jednou z oblastí, které výrazně zasáhla ekonomická krize. Podle nedávného zjištění ČTK se na letošní léto prodává zhruba o 15 procent méně zájezdů než loni.