Čínská ambasáda vyzvala pražský magistrát, aby respektoval politiku jedné Číny

: Čínské velvyslanectví v Česku vyzvalo magistrát hlavního města, aby nepoškozoval zájmy Číny týkající se Tchaj-wanu a Tibetu. Podle něj by měla Praha jednat ve prospěch společných zájmů obou národů. Podobně se už dříve vyjádřilo čínské ministerstvo zahraničí. Zástupci pražské koalice se nedávno dohodli, že ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstraní souhlas s politikou jedné Číny. Primátor Prahy Zdeněk Hřib v sobotu řekl, že čínská ambasáda míchá do vztahů mezi městy vysokou politiku.

Smlouvu s Pekingem město podepsalo pod vedením Adriany Krnáčové z ANO v roce 2016. Článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny vyvolal vlnu kritiky. Tehdejší vedení Prahy podpis obhajovalo tím, že Peking článkem podmiňoval zapůjčení pandy do pražské zoo. Panda ale v ZOO není dodnes.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) upozornil na nedávné schůzce čínského velvyslance, že Česko má zájem rozvíjet kontakty obou zemí na úrovni regionů a měst, ale diplomacie do nich nezasahuje a nijak je nemůže ovlivnit. Ministerstvo zahraničí to uvedlo v reakci na vyjádření čínského velvyslance ohledně komunikace s pražským magistrátem.