ČR chce dokončení vnitřního trhu EU, zajištění bezpečnosti

Česko považuje za klíčové úkoly pro budoucnost Evropské unie dokončení vnitřního trhu a zajištění vnitřní bezpečnosti kontinentu. Je třeba také nově nastavit rovnováhu mezi unijními institucemi, agendu EU by měla určovat Evropská rada a Evropská komise by ji měla pouze naplňovat a nenárokovat si víc pravomocí. Na mezinárodní konferenci Pražský evropský summit (Prague European Summit) to řekla státní tajemníce pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. Uvedla, že po víkendových evropských volbách nyní přichází čas pro stanovení priorit unie pro příštích pět let. Připomněla, že se večer v Bruselu sejdou šéfové států a vlád k prvnímu povolebnímu jednání.

Podle státní tajemníce jsou sice změny unie potřebné, zároveň je ale třeba stále připomínat výhody členství. Česko těžilo z členství zejména ekonomicky, a to díky příjmům z evropských fondů nebo díky přístupu na vnitřní trh EU, kam míří 84 procent českého exportu.

Nejnovější zprávy

 • Ekonomika letos podle odhadů bankovní asociace klesne o osm procent

  29.10.2020

  Česká bankovní asociace v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o osm procent. Příští rok by pak ekonomika měla růst jen o dvě procenta. Asociace o tom informovala na on-line tiskové konferenci. V červencové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta a příští rok poroste o 5,3 procenta. Asociace zároveň konstatovala, že na úroveň výkonu před krizí se česká ekonomika dostane pravděpodobně až v roce 2023, tedy téměř o rok později, než předpokládala v létě. Loni ekonomika stoupla o 2,5 procenta.

 • Liberecká zoo chová nově tropické ještěry

  29.10.2020

  Zoologická zahrada v Liberci začala nově s chovem velkých tropických ještěrů. Dvojici dracén krokodýlovitých získala ze zoo v rakouské Vídni. Více než metr dlouzí jihoameričtí ještěři jsou sourozenci. Příští rok by zoologové chtěli jednoho z nich vyměnit s jinou zahradou a vytvořit tak chovný pár. Návštěvníci tmavě zelené plavy v pavilonu tropů zatím vidět nemůžou, protože je zoo kvůli vládním opatřením až do odvolání uzavřená.

 • Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

  29.10.2020

  Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to mateřský koncern Volkswagen. Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč).

 • Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne vzrostly

  29.10.2020

  Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne opět mírně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o šest haléřů na průměrných 28,03 Kč/l. Nafta se nyní prodává v průměru za 27,21 Kč/l, což je o deset haléřů více než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V meziročním srovnání je benzin v Česku v současnosti levnější o 4,26 koruny. Za litr nafty platili motoristé ve druhé polovině loňského října o 4,67 koruny více.

 • V Česku ve středu přibylo skoro 13 tisíc potvrzených případů koronaviru

  29.10.2020

  V Česku za středu přibylo celkem 12 977 potvrzených případů nákazy koronavirem. Informuje o tom web ministerstva zdravotnictví. Den předtím byl přitom počet nakažených o skoro 3 tisíce vyšší. Aktuálně je nemocných 174 tisíc 965 lidí, z toho 6 tisíc 624 je v nemocnicích. Od začátku epidemie se z nemoci Covid-19 vyléčilo 119 tisíc 373 pacientů, zemřelo 2 tisíce 675 lidí. V současné době je nejvíc nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel na Benešovsku.

 • Ministr školství: Od pondělí se uzavřou i speciální školy

  29.10.2020

  Od pondělí se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) uzavřou i speciální školy, které zatím spolu s mateřskými byly jako jediné otevřené. Uzavřením speciálních škol se bude podle informací, které Plaga uvedl na twitteru, v pátek zabývat vláda. V Česku jsou kvůli zhoršení vývoje epidemie nemoci covid-19 od 14. října uzavřeny téměř všechny školy a vyučuje se na dálku. Otevřeny jsou zatím kromě mateřských a speciálních škol jen některé školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů. Dočasně by se měly speciální školy podle návrhu zveřejněného Plagou uzavřít od 2. listopadu. "Chtěl bych moc poděkovat vám všem, kteří se na fungování speciálních škol podílíte. Každý den provozu je z mnoha důvodů pro děti důležitý, a tak pevně doufám, že se nám společně podaří zlepšit situaci tak, že budou školy - nejen speciální - co nejrychleji znovu otevřené," řekl ministr.

 • Prezident Miloš Zeman vyznamenal 38 osobností a promluvil k národu

  28.10.2020

  Prezident Miloš Zeman u příležitosti státního svátku ocenil 38 osobností. Jsou mezi nimi váleční veterány či zástupci armády, policie, hasičů i zdravotníků za jejich boj proti epidemii koronaviru. Podle očekávání nejvyšší státní vyznamenání in memoriam obdržel zpěvák Karel Gott. Tradiční slavnostní ceremoniál se kvůli špatné epidemické situaci neuskutečnil. Ocenění si vyznamenání převezmou až za rok. Seznam vyznamenaných Pražský hrad zveřejnil ve středu na svém webu. Řádů bílého lva prezident udělil šest. Nejvyšší státní vyznamenání dostali bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn jím byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka. Jak již dříve Zeman avizoval, udělil jej i končícímu ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie. Řád Tomáše Garrigua Masaryka, druhé nejvyšší státní vyznamenání, dostal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Mezi dalšími oceněnými jsou lékaři, historici, sportovci, podnikatelé či herci.

  Mezi oceněnými není Jaroslav Kubera, který zemřel v lednu ve funkci předsedy Senátu. Zeman mu slíbil udělit Řád bílého lva, vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.

  Zeman: Svátek 28. října by měl být svátkem národní hrdosti

  V předtočeném proslovu, který nahradil tradiční prezidentův projev při udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále, se Miloš Zeman omluvil vyznamenaným, že musel předání vyznamenání o rok odsunout. Dějiny podle něj tvoří lidé, kteří v životě něco dokázali. Řekl, že mezi ně nepatří pouze vyznamenaní na Pražském hradě. "Jsou to tisíce, desetitisíce, statisíce, miliony lidí, kteří svým způsobem mají za sebou úctyhodnou životní dráhu a mohou se ohlédnout za sebe a vidět, že tato dráha byla úspěšná," řekl. Vždy si proto přál, aby další osobnosti byly oceňovány na úrovni krajů, měst a obcí. Ke státnímu svátku 28. října řekl, že by měl být svátkem národní hrdosti. "Hrdosti, která je vytvářena všemi těmi, kdo pomáhají našemu národu k lepšímu životu. Přejme si, aby to byl svátek nás všech, a budu se těšit, že za jeden rok se opět setkáme ve Vladislavském sále Pražského hradu," zakončil projev Zeman.

 • Babiš v projevu vyzval národ, aby se semkl v boji proti koronaviru jako na jaře

  28.10.2020

  Premiér Andrej Babiš (ANO ) doufá, že se česká společnost semkne jako při jarní vlně koronaviru. Řekl to ve svátečním projevu k výročí vzniku Československa, který zveřejnil na svém facebookovém profilu. Babiš zároveň přiznal, že jsou opatření náporem na psychiku všech lidí a znovu poprosil veřejnost, aby dodržovala vládní nařízení proti šíření nemoci covid-19. "Pojďme, prosím, pro naší zemi v době pandemie něco udělat. Dodržujte, prosím, všechna nařízená opatření, omezte kontakty s kamarády a kolegy. Zůstaňte prosím doma, obejměte manželku, manžela, partnerku, partnera, rodiče. Užijte si společné chvíle a zkuste zapomenout na chvíli na opatření, která jsou obrovským náporem na psychiku," řekl Babiš.  V tříminutovém videu poděkoval také lékařům, učitelům a dalším lidem, jejichž práci považuje za klíčovou.

 • V Praze shořel kostel svatého Michala ze 17. století

  28.10.2020

  Požár zničil dřevěný kostel sv. Michala v zahradě Kinských v Praze. Informovali o tom hasiči na svém twitterovém účtu. Z historické stavby ze 17. století zbyly jen ohořelé trámy. Při požáru se nikdo nezranil a jeho příčinu hasiči vyšetřují. Hořet začalo kolem  patnácté hodiny, hasiči vyslali na místo několik jednotek a vyhlásili druhý stupeň poplachu. Požár se ale ze spodní části rozšířil na celý kostel a za necelou hodinu památka shořela. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

  Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.

 • Počasí na čtvrtek

  28.10.2020

  Zataženo až oblačno, místy déšť. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, na jihu Moravy ojediněle až 14 °C, na horách kolem 5 °C, v Beskydech kolem 8 °C.