ČR má první medaili ze Soči, bronz získal biatlonista Soukup

Biatlonista Jaroslav Soukup obsadil v zahajovacím sprintu na deset kilometrů na olympijských hrách třetí místo a získal v Soči pro Českou republiku první medaili. Jednatřicetiletý reprezentant nestačil pouze na norskou legendu Oleho Einara Björndalena a Rakušana Dominika Landertingera, čtvrtého Antona Šipulina z Ruska porazil o sedm desetin sekundy. Do elitní desítky se prosadil i Ondřej Moravec, který dojel osmý. Soukup se postaral o první českou biatlonovou medaili z olympijských her v historii. Dosavadním maximem bylo čtvrté místo Ivana Masaříka z Nagana v roce 1998.

Soukup si olympijskou medaili převezme až v neděli večer na slavnostním ceremoniálu v Soči. V sobotu dostal jen květiny. "Program dalších dnů bude náročný, ale budu se snažit i v dalších závodech," dodal Soukup. K medaili poblahopřál Soukupovi český premiér Bohuslav Sobotka. "Věřím, že medaile získaná bezprostředně po zahájení olympijských soutěží nám přinese štěstí a otevře cestu pro další skvělé sportovní zážitky a především úspěchy českých sportovců," uvedl Sobotka.

Všichni čeští skokané na lyžích postoupili na olympijských hrách v Soči z kvalifikace do závodu na středním můstku. V neděli budou o cenné kovy bojovat Jan Matura, Jakub Janda, Roman Koudelka i Lukáš Hlava. Nejlépe si v kvalifikaci vedl Koudelka, který skákal se startovním číslem sedm a výkonem 99,5 metru obsadil šesté místo. Do desítky se vešli i osmý Matura (97 m) a desátý Janda (98,5). Hlava obsadil díky skoku 92,5 metru 25. místo.

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová se v Soči stala olympijskou vítězkou ve skiatlonu na 2x7,5 km a obhájila triumf z Vancouveru. Hlavní favoritka porazila ve finiši Švédku Charlotte Kallaovou a získala čtvrté olympijské zlato, třetí byla další Norka Heidi Wengová. Eva Vrabcová-Nývltová skončila jedenáctá.

Ve výrazně skromnějších podmínkách než před dvěma lety v Londýně se budou na olympiádě v Soči scházet čeští sportovci. S ohledem na finance se totiž Český olympijský výbor rozhodl vybudovat svůj 'dům' v dějišti her v menších prostorách a mimo samotné centrum olympiády. "V Londýně jsme měli s Českým domem velký úspěch a říkali jsme si, že to musíme zopakovat. Už jsme ale byli lehce skeptičtí, jestli to půjde v Soči zorganizovat, protože v Londýně žije 50.000 Čechů a tady žádný," uvedl předseda ČOV Jiří Kejval na slavnostním otevření domu.

Český dům slavnostně otevřel prezident Miloš Zeman. V dějišti her je od čtvrtka a zúčastnil se i pátečního slavnostního zahájení. "Uvědomuji si, že sám svojí přítomností příliš neovlivním vaše sportovní výkony, to bych se hodně přeceňoval. Ale na druhé straně dovolte, abych byl čímsi jako vašim maskotem," uvedl Zeman v projevu. Zeman se v sobotu místo politického programu rozhodl dát přednost neformálním setkáním s českými olympioniky, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Avizované setkání Zemana s jeho finským protějškem Saulim Niinistem bylo podle něj po vzájemné dohodě obou prezidentů zrušeno.

Lyžařka Šárka Strachová jako jedna z mála českých sportovců přijela na slavnostní zahájení olympijských her v Soči z horské vesnice a vůbec toho nelitovala. Česká vlajkonoška, kterou podle všeho čekají poslední hry v kariéře, si zahájení užila a nevadilo jí ani dlouhé čekání. "Má očekávání se naplnila a nést českou vlajku na zahájení olympiády byl opravdu nádherný a emotivní zážitek," řekla Strachová, která přiznala, že si před začátkem ceremoniálu ani nevyzkoušela, jaké to je vlajku nést a jak s ní chodit a mávat. Zahájení si nenechalo ujít všech osm českých hokejistů, kteří momentálně v Soči jsou. Evropská část týmu do dějiště her přicestovala ve čtvrtek, hráči ze zámoří se k nim připojí v pondělí.

Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Soči v pátek v České televizi sledovalo v průměru 1,418 milionu diváků starších 15 let. Bylo to téměř 40 procent lidí, kteří se dívali na televizi. Po seriálu První republika šlo o druhý nejsledovanější pořad večera. Vyplývá to z údajů sledovanosti ATO, které poskytla Česká televize.

Autor: Jan Charvát