ČR má zájem na zlepšení práce OSN, řekl na summitu OSN Paroubek

Česká republika má hluboký zájem na zlepšení práce a posílení role Organizace spojených národů, uvedl v rozpravě na Světovém summitu OSN v New Yorku český ministerský předseda Jiří Paroubek. Reprezentativnímu fóru státníků z více než 160 zemí světa připomněl, že ČR se podílí na mírových misích OSN a na jejím Fondu demokracie, je aktivní v ochraně lidských práv a spolu s ostatními státy bojuje proti terorismu. "Věříme, že tyto závazky nám pomohou získat místo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN pro roky 2008 až 2009," prohlásil. V rozhovoru pro Český rozhlas odmítl námitky, podle nichž by bylo členství v Radě bezpečnosti pro ČR drahé.

Paroubek, podobně jako řada jiných řečníků, poukázal na přetrvávající "hlubokou propast" mezi bohatými a chudými zeměmi. Tyto rozdíly, uvedl, se musí snížit a cíle Deklarace tisíciletí, které mimo jiné stanovují snížení extrémní světové chudoby do roku 2015 na polovinu, musí být dosaženy. Ke svému dílu odpovědnosti se hlásí i Česká republika, řekl premiér a připomněl, že je největším dárcem rozvojové pomoci z desítky nových členů Evropské unie. "Česká zahraniční pomoc se více než zdvojnásobila a bude nadále růst," uvedl Paroubek.

Premiér Paroubek na okraj summitu podepsal za Českou republiku mezinárodní úmluvu o potlačování jaderného terorismu. Jako první pod ni ve středu připojili své podpisy šéfové největších jaderných mocností, prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a George Bush. Jde o 13. protiteroristickou konvenci schválenou Valným shromážděním OSN. Smlouva zavazuje vlády členských zemí k trestnímu postihu osob, které nezákonně vlastní jaderné prostředky či radioaktivní materiál. Současně vyzývá členské státy k výměně informací týkajících se boje proti jadernému terorismu. V platnost vstoupí v nejbližší době, jakmile se k ní připojí nejméně 22 států. Už na newyorském summitu se očekává, že ji podepíše více než 50 zemí.