ČSA kvůli závadě zrušily let se 127 cestujícími ze Sofie do Prahy

České aerolinie v neděli odpoledne zrušily kvůli závadě na letadle let ze Sofie do Prahy. Letadlo Boing 737-400 se 127 cestujícími na palubě mělo drobnou závadu systému klapek, sdělil ČTK mluvčí aerolinií Libor Kříž. Závada, kterou technici zjistili před startem, podle něj neohrozila bezpečnost cestujících. Od začátku roku jde již o několikátou závadu letadel ČSA.

Kříž zatím neměl přesnější údaje o závadě. Její odstranění by podle něj zabralo několik desítek minut. Na letišti v Sofii však nebylo k dispozici potřebné technické vybavení. "K jeho přepravě dojde další pravidelnou linkou ČSA," upřesnil. Dodal, že v rámci provozu západoevropských leteckých společností šlo o běžnou provozně-technickou závadu. "Nicméně přísné bezpečnostní předpisy v letecké dopravě neumožní let letadla, aniž jsou veškeré systémy ve stavu bezvadného fungování," uvedl Kříž.

ČSA ihned začaly zajišťovat přepravu cestujících nejbližšími možnými lety s jinými dopravci. "Cestujícím bylo zároveň poskytnuto občerstvení a veškerý nezbytný servis," dodal Kříž. V poslední době jde o několikátý problém tohoto druhu. Naposledy v pondělí kvůli potížím neodstartovala linka New York - Praha. O týden dříve rovněž neodstartovalo letadlo ČSA v New Yorku, v únoru měl Boeing ČSA potíže v lotyšské Rize, krátce před tím letadlo na lince z Moskvy nemělo dobře dotaženou matku na čerpadle. Poruchy se vyskytly také na letu z řecké Soluně či na lince do Bratislavy. ČSA již dříve uvedly, že počet technických problémů odpovídá stále se zvyšujícímu počtu letů. Firma má za celý rok 55.000 startů. Kříž dodal, že ČSA mají jednu z nejmodernějších leteckých flotil v Evropě.