ČSSD se nevzdává; vyzvala Melčáka a Pohanku k rezignaci na mandát

Sociální demokraté se nevzdávají pokusů o zvrat vývoje v jednáních o nové vládě. Poslance zvolené za ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří slíbili vládě předsedy ODS Mirka Topolánka toleranci, vyzvali ve středu k rezignaci na poslanecký mandát. Melčák a Pohanka nebyli k zastižení, z jejich dřívějších vyjádření je však zřejmě, že se mandát složit nechystají. Podle Topolánka mají pocit, že jsou sledováni a odposloucháváni.

Kvůli úternímu zvratu v dosud vyrovnaném poměru sil mezi levicí a koalicí ODS, ČSSD a Srany zelených ve sněmovně sociální demokraté ve středu ustoupili od návrhu odvolat a znovuzvolit předsedu sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD). Schůze, na níž měl rezignovat, tak trvala jen čtvrt hodiny. Zatím není jasné, zda a jak dlouho Vlček v čele dolní komory zůstane a jestli se ho ČSSD později pokusí nahradit šéfem strany Jiřím Paroubkem. Topolánek chce o případném definitivním obsazení funkce předsedy sněmovny jednat, až opadnou emoce a "vychladnou hlavy". I když nezpochybnil právo opozice stanout v čele dolní komory, zároveň zdůraznil, že není automatické.

Paroubek pokračoval ve středu v kritice Melčáka a Pohanky, obvinil je z korupce. Zopakoval že na ně podá trestní oznámení pro podezření z úplatkářství. Oba poslanci podle Paroubka zradili svou stranu. Politická korupce je podle něj ale závažnější u "mladšího člověka", tedy u Pohanky. "Pana Melčáka beru jako starého muže, který je poněkud vyčerpán životem," řekl. Melčák i Pohanka odmítli obvinění z korupce už v úterý, Melčák požádal koalici o písemné potvrzení toho, že za toleranci nedostal žádný úplatek či slib funkce.

Šéf ČSSD se v souvislosti s hlasováním o důvěře, které zřejmě sociální demokracii pošle do opozice, ostře vyslovil také proti prezidentovi Václavu Klausovi a jeho roli ve vyjednáváních. Prohlásil, že nedoporučí sociálním demokratům, aby za rok podpořili Klausovo znovuzvolení na Hrad. Podle Paroubka Klaus způsobil zdlouhavá vyjednávání o nové vládě.