Cyril Svoboda je novým šéfem KDU-ČSL, na sjezdu vyhráli jeho lidé

V čele křesťanských demokratů stanul po šesti letech znovu bývalý ministr Cyril Svoboda. Na sjezdu ve Vsetíně nahradil Jiřího Čunka, který zůstal pouze v širším vedení. Ve volbě šéfa strany Svoboda zvítězil nad europoslancem Janem Březinou. KDU-ČSL podle některých politologů vyšla ze sjezdu sjednocená - do čela se dostali Svobodovi spojenci a lidé, které si tam přál. Podle jiných odborníků však sjezd ukázal na rozpolcenost strany, protože Svoboda nad protikandidátem zvítězil jen těsně.

Atmosféru sjezdu poznamenal avizovaný odchod bývalého ministra financí Miroslava Kalouska ze strany. Opouští ji po 25 letech. Za týden zřejmě oznámí vznik nového konzervativního politického subjektu. Průběh sjezdu byl oproti očekáváním poměrně klidný. Vnitrostraničtí rivalové Čunka i Svobody nevystupovali na plénu. Svobodovi nakonec ani neuškodilo to, že se hned v sobotu ráno objevily mezi delegáty letáčky upozorňující na jeho soudní spor s charitou o dům v Praze. Po sobotní volbě předsednictva se v neděli delegáti věnovali diskusi, většina volala po jednotě. Po vítězství Svobody nešli jeho kritici do dalších voleb. V kuloárech také zaznělo, že schválně hlasovali pro své odpůrce, aby mohli jednodušeji svým dosavadním stranickým kolegům vysvětlit, proč odcházejí.

Svobodovo vítězství politology nepřekvapilo, podle Lukáše Linka je matadorem stranického vyjednávání a mohl by zaručit, že strana bude navenek působit jednotně. Podle politologa Petra Justa však těsná volba předsedy ukázala rozdělenost lidovců, která se během krátké doby nezacelí. Politoložku Vladimíru Dvořákovou překvapil nízký počet hlasů pro obhájce předsednické funkce Čunka. Podle kuloárových informací se nicméně Čunkova prohra očekávala. Sám senátor ji přičítá strachu strany z toho, že by KDU-ČSL v očích veřejnosti škodila jeho minulost.

V předsednictvu zůstal pouze jeden člen minulého vedení, a to David Macek. Svoboda uspěl s žádostí, aby mohl spolupracovat s Michaelou Šojdrovou, která se stala jeho statutární zástupkyní. Blízko má Svoboda i k Pavlu Svobodovi. Exministr se stal řadovým místopředsedou, stejně jako náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák a poslanec Jiří Carbol. I do širšího vedení byli zvoleni sociálně orientovaní funkcionáři. Uspěla například manželka bývalého předsedy Josefa Luxe Věra.