Cyril Zapletal se stal novým poslancem, nahradil Hojdara

Bývalý odborový předák Cyril Zapletal se v úterý stal poslancem sociální demokracie. Ve sněmovně nahradil bývalého šéfa hospodářského výboru Josefa Hojdara. Ten se 28. února vzdal mandátu. Uvedl, že ze sněmovny odchází ze zdravotních důvodů. Zapletal je volebním lídrem ČSSD v Libereckém kraji.

Hojdar již v únoru prohlásil, že odchází na doporučení lékařů - má dlouhodobější problémy s čelními dutinami a nechtěl by, aby se z toho stal problém chronický. Předseda vlády Jiří Paroubek tehdy řekl, že s Hojdarem hodlá dál spolupracovat na odborné úrovni, a to v oblasti energetiky. Současné pracovní nasazení ve sněmovně mu neumožňuje, aby se doléčil. "Nejsou to žádné kauzy jakékoli povahy, není to ani to, že by mě někdo nutil, že by na mě někdo naléhal, abych někomu uvolnil místo. Ty důvody jsou vysloveně osobní a soukromé," prohlásil Hojdar.

V poslaneckém klubu ČSSD je to již třetí změna jen za letošní rok. Od začátku tohoto volebního období se obměnila více než sedmina sněmovny. Změny vyvolaly rezignace i úmrtí poslanců nebo zvolení zákonodárců do funkcí, které jsou s prací v parlamentu neslučitelné. Největší hromadnou obměnu způsobilo zvolení devíti českých poslanců do Evropského parlamentu.