Desítku premiér ohlásila na leden pražská divadla

Mezi desítkou premiér, které na leden ohlásila pražská divadla, jsou například Její pastorkyňa Gabriely Preissové ve Švandově divadle, Dostojevského a Krobotův Idiot v Dejvicích, Poláčkova klasika Hostinec U kamenného stolu na Fidlovačce či O'Neillova Cesta dlouhým dnem do noci v Divadle Bez zábradlí. Ta bude také první premiérovou inscenací roku. Nastudovala ji filmařka Alice Nellis jako svůj třetí projekt na této soukromé scéně; předtím tu byly uvedeny v její režii Schisgalova komedie Láska a inscenace Když tančila. Nyní obsadila Jiřího Bartošku, Zuzanu Bydžovskou, bratry Filipa a Michala Čapkovy a také manželku prvního z nich Zuzanu.

Text Gabriely Preissové Její pastorkyňa se ve Švandově divadle objevil už v prosinci. Režisér Michal Lang ho nastudoval například s Janou Strykovou, Apolenou Veldovou, Matějem Hádkem, Viktorem Limrem a Věrou Kubánkovou. Hra je populární především ze zhudebnění Leošem Janáčkem z roku 1893; stala se převratným činem operní dramatiky a stálicí na světovém repertoáru. Na smíchovském jevišti se objeví po více než dvaceti letech. Stejně jako kdysi v ní roli stařenky Buryjovky ztvární držitelka ceny Thálie za celoživotní mistrovství Věra Kubánková.

Nejbližší novinkou Dejvického divadla, které koncem roku oslavilo 15 let existence, bude 12. ledna Dostojevského Idiot v Krobotově režii a úpravě. Hlavní role ztvární Pavel Šimčík, Martin Myšička, Klára Melíšková a Lenka Krobotová.

Divadlo v Dlouhé představí 19. ledna českou premiéru volného pokračování bestselleru Ireny Douskové Hrdý Budžes, tentokrát s názvem Oněgin byl Rusák. Nyní se hrdinka tohoto populárního příběhu po stupních socialistického vzdělávacího systému dostala až na gymnázium, kde ji autorka zastihuje. Dousková pro jeviště Divadla v Dlouhé svou knihu dramatizovala a ve spolupráci s režisérem Janem Bornou připravila podklad k inscenaci. Prakticky celý soubor Divadla v Dlouhé tak zavzpomíná na své studentské časy v 80. letech. Mají to být vzpomínky plné hudby a písniček - jak upadlé popmusic, tak potajmu ze šustících magneťáků poslouchaných písničkářů a zapovězených rockových legend.

V jevištní úpravě Poláčkova románu Hostinec U kamenného stolu se v premiéře Divadla na Fidlovačce objeví 17. ledna například Václav Svoboda, Tereza Bebarová, Břetislav Slováček, Ludmila Molínová a Petr Rychlý. Divadlo ABC uvede o dva dny později komedii současného rakouského dramatika a kabaretiéra Stefana Vögela Dobře rozehraná partie. Režie se ujala Lída Engelová, která do hlavních rolí obsadila Jana Vlasáka, Petra Štěpánka a Jitku Smutnou. Příběh o tom, jak žít sám a nezpustnout, bude uveden v Česku poprvé.

Divadlo Na zábradlí naváže na slavné Bergmanovy Scény z manželského života, když v režii Jiřího Pokorného uvede další jeho hru Sarabanda. Na jevišti se objeví Miloslav Mejzlík, Zdena Hadrbolcová, David Prachař a Gabriela Pyšná - premiéra je ohlášena na 24. ledna.

Závěr měsíce bude patřit komediálnímu žánru. Divadlo Kalich uvede další titul s osvědčenou dvojicí Janou Paulovou a Pavlem Zedníčkem, kteří se nyní na jevišti objeví hned v několika rolích najednou. Hru Záhadná Irma z pera Charlese Ludlama tu připravuje režisér Petr Novotný. Druhým veseloherním titulem bude Labichova komedie Nejšťastnější ze tří, jejíž premiéru připravuje Divadlo Palace na 22. ledna. V režii Vladimíra Strniska si v ní zahrají například Ivan Řezáč a Simona Postlerová.

Autor: Peter Gabaľ