Desítky škol v Praze zůstaly kvůli hrozbě výbuchem uzavřeny

Kvůli anonymní výhrůžce výbuchem v pátek zůstalo uzavřeno více než 30 pražských církevních škol. Do školy nemohly stovky dětí. Třídní učitelé ještě v noci obvolávali rodiče, aby své potomky nechali doma. Budovy prohledávali od časného rána policisté, žádnou výbušninu však nenašli. Policie pátrá po autorovi výhrůžného dopisu. Zvýšený dohled nad školami potrvá ještě několik dnů. Politici i policisté zdůraznili, že není důvod ke zbytečným obavám či panice.

Bezpečnostní složky vyhodnotily hrozbu jako "středně nebezpečnou". Policisté případ nevyšetřují pro podezření z šíření poplašné zprávy, jak bývá v případech anonymních výhrůžek obvyklé, ale z terorismu. Pachateli tak hrozí až 15 let vězení. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Podle renomovaného pražského advokáta, který si nepřál být jmenován, mohla vést policii k přísné právní kvalifikaci snaha odradit případné další autory podobných výhrůžek. Kvalifikaci může policie později změnit.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) potvrdil, že v případu hraje roli náboženský aspekt. I kvůli tomu byla podle něj hrozba vyhodnocena jako nebezpečná. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) má policie situaci pod kontrolou a není důvod hrozbu zveličovat. Policie při prohlídce 34 pražských církevních škol žádnou výbušninu nenašla. Kolem 14:00 ještě policisté hlídkovali v okolí 13 škol, kde byli lidé. Žáci byli pouze ve dvou z nich.

Pražská policie obdržela výhrůžný dopis ve čtvrtek odpoledne. Policisté jej vzali velmi vážně. Pisatel má znaky člověka, který ví, o čem hovoří, řekl policejní prezident Vladislav Husák. Policisté informovali o situaci ředitele škol během čtvrtečního večera. "O půlnoci nás o nebezpečí informovali policisté," řekla ředitelka Základní školy sv. Voršily Jana Nováková. Obvolala pak třídní učitele, aby předali zprávu rodičům. Do školy ráno přišla desítka dětí, jejichž rodiče se nepodařilo zastihnout. Učitelé je poslali zpátky domů.

Výuku zrušily i Lauderovy školy při židovské obci. "Pokud by žáci přišli do školy, poslali bychom je s třídními učiteli do zoologické nebo botanické zahrady," uvedla ředitelka Kateřina Dejmalová. Informaci o hrozbě se však nepodařilo předat rodičům pouze dvou školáků. Do některých škol přišlo mnohem více dětí. Například do Veselé školy v Soukenické ulici jich dorazily dvě desítky, učitelé je odvedli. Školáky si pak postupně vyzvedávali rodiče. Magistrát ještě ve čtvrtek narychlo dohodl program v Kongresovém centru Praha pro děti, které by případně neměly kam jít. Nakonec se neuskutečnil.

Představitelé katolické církve, která některé školy zřizuje, motiv anonyma neznají. Biskup Václav Malý ocenil postup všech státních úřadů, které podle něho dělají pro ochranu života a zdraví dětí maximum. V seznamu právnických osob zřizovaných pražským římskokatolickým arcibiskupstvím jsou v metropoli dvě desítky škol - Arcibiskupské gymnázium, několik církevních mateřských škol, základní školy, zdravotnické a dívčí střední školy a vyšší odborná škola pedagogická a teologická.

Na bezpečnostních opatřeních se od čtvrtka podílí asi 300 policistů, zejména z pořádkové policie a kriminalistů včetně policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Premiér Topolánek odhadl náklady na akci v řádu stovek tisíc korun. Kvůli možnému nebezpečí byla do pohotovosti uvedena také Bezpečnostní informační služba. Přestože anonym ví, o čem mluví, nelze vyloučit, že za hrozbou stojí duševně nemocný člověk, uvedl její mluvčí Jan Šubert.

Naposledy byla v Praze velká bezpečnostní akce loni v září kvůli hrozbě teroristických útoků. Možnými cíli byly židovské objekty. Anonymní hrozby bombou nejsou v Česku výjimečné. Při zářijové pohotovosti pachatelé za místo uložení bomby označili například tubus Nuselského mostu nebo hotel Marriott na pražské Floře.

Nejnovější zprávy

 • Ve středu zemřelo 108 lidí nakažených covidem, dosud nejvíc

  22.10.2020

  Ve středu byl v Česku zaznamenán rekordní podíl lidí pozitivně testovaných na nemoc covid-19 i nejvyšší počet úmrtí nakažených lidí za den, a to 108. Bylo provedeno dosud nejvíce testů za 24 hodin, a to přes 44.000. Zároveň byl rekordní i počet potvrzených případů covidu-19 - téměř 15.000, takže podíl nakažených na počtu testů dosáhl 33,99 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

  Za dnešek testy zatím k 18:00 potvrdily nákazu u 7511 lidí v Česku, tedy méně než za stejnou dobu ve středu, kdy bylo k večeru přes 8800 nových případů. Navzdory poklesu je dnešní množství nově nakažených druhé nejvyšší k 18:00 za dobu epidemie. Od 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno celkem zhruba 216.400 případů covidu-19. Nemocí aktuálně trpí asi 131.000 lidí, v nemocnicích je 4777 z nich.

 • Prymula: Koronavirus unikl z laboratoře v Číně, ale nebyl vyroben

  22.10.2020

  Koronavirus unikl z laboratoře v Číně, je to téměř jisté, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zdůraznil ale, že virus určitě nebyl vyroben uměle. Z laboratoře se podle ministra zřejmě dostal na pokusném zvířeti. Zdroj informace neuvedl. "Je téměř jisté, že ten virus přišel z laboratoře v Číně. Ne že by tam byl uměle vyroben, nicméně unikl, protože tam se běžně prováděly různé výzkumy, které vycházely z přírodních rezervoárů, to znamená z různých netopýrů a podobně. Na modelovém zvířeti se ten virus zřejmě dostal ven, dostal se na trh a začala celosvětová katastrofa," uvedl Prymula.

  "Není to uměle vytvořený virus. Pro to svědčí skutečně řada důkazů. Ten virus je velmi komplikovaný," podotkl ministr. "Kdyby ten virus někdo stvořil, tak by to byl génius, před kterým bych já smekl klobouk. Nepříjemnější virus tady ještě nebyl," dodal ministr v odpovědi na dotaz poslance Mariana Bojka (dříve SPD). Spekulace o tom, že nový typ koronaviru pochází z čínské laboratoře, se objevily na jaře po vypuknutí pandemie. V polovině dubna nejprve oznámil americký prezident Donald Trump, že se Spojené státy snaží zjistit, zda koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu.

 • Prezident Zeman znovu odmítnul povýšit Koudelku na generála

  22.10.2020

  Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k 27. říjnu. Slavnostní akt jmenování byl kvůli opatřením kolem koronavirové epidemie odložen. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Potvrdil zároveň dřívější Zemanovo oznámení, že prezident opět nepovýšil ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku. Vláda Zemanovi jeho jmenování do generálské hodnosti navrhla už popáté.

  Jmenování do generálské hodnosti či povýšení do vyšší generálské hodnosti se týká 18 vojáků, policistů, hasičů, celníků a příslušníků Vězeňské služby. Mezi povýšenými je například policejní prezident Jan Švejdar nebo ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

 • Von der Leyenová: „EU je zde, aby Čechům pomohla“

  22.10.2020

  Evropská komise kvůli vývoji koronavirové epidemie dodá České republice 30 plicních ventilátorů z krizových skladů Evropské unie. Na twitteru to dnes po telefonickém hovoru s předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň komise propojí Česko s ostatními členskými státy bloku, které nabídnou své volné kapacity.

  "Děkuju za solidaritu a velmi rychlou reakci. Moc si té pomoci vážíme," napsal také premiér. Von der Leyenová následně ve videu na twitteru uvedla, že Česko čelí jedné z nejtěžších situací v Evropě. "Nemocnice potřebují zdravotnické vybavení. EU je zde, aby pomohla. Zavolala jsem Andreji Babišovi, abych mu sdělila, že rychle posíláme první sadu 30 ventilátorů z naší rezervy. Další pomoc bude následovat," napsala k příspěvku. Ve videu dále zmínila, že je komise v kontaktu s dalšími členskými státy k zajištění dalších ventilátorů pro ČR.

 • Udělování vyznamenání na Hradě se letos 28. října neuskuteční

  22.10.2020

  Slavnostní akt udělování státních vyznamenání se letos 28. října na Pražském hradě konat nebude. Prezident Miloš Zeman ocenění vybraným osobnostem udělí, předá jim je ale kvůli epidemii nového koronaviru až příští rok. Vyhověl tak návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Na tiskové konferenci, která byla bez možnosti dotazů, to dnes řekl prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

  Mynář uvedl, že se Zeman rozhodl pro zrušení ceremoniálu na základě doporučení od Prymuly, se kterým o záležitosti jednal ve středu. Podle kancléře Hrad seznam všech letošních oceněných zveřejní na svých internetových stránkách 28. října ve 20:00. Státní svátek také připomene slavnostní střídání hradní stráže ve 12:00, na jehož konci zazní státní hymna. Večer bude první nádvoří Pražského hradu nasvíceno v barvách české trikolory.

 • Mise Evropské unie v Mali se pod českým velením vrací k výcviku

  22.10.2020

  Vojenská mise Evropské unie v Mali (EUTM) se vrací k výcviku malijských vojáků. Přerušila ho epidemie nového koronaviru i srpnový státní převrat. ČTK to dnes sdělil Jakub Šimíček, tiskový mluvčí výcvikové mise EUTM. Misi od poloviny června velí čeští vojáci v čele s generálem Františkem Ridzákem.

  Podle Šimíčka dostalo české velení mise v létě po zlepšení epidemiologické situace z Bruselu povolení výcvik obnovit, v několika vlnách se také do Mali měli vrátit spojenečtí vojáci. "Nicméně v srpnu přišel státní převrat a návrat vojáků do mise i veškerý výcvik Malijců se musel opět zastavit," poznamenal. Nové povolení navrátit misi do normálu obdrželo velení mise nyní. "Dostali jsme pokyn od ředitele vojenských misí EU, admirála Hervé Bléjeana, abychom se navrátili k původním schopnostem před začátkem pandemie a obnovili výcvik," uvedl Ridzák.

  Země Evropské unie, které mají v misi své vojáky, obdržely výzvu, aby opět do Mali vrátily svůj personál. Vojáci se do mise podle Šimíčka začnou vracet začátkem listopadu ve dvou vlnách. Plného "předpandemického" stavu mise dosáhne v polovině listopadu. V rámci nového mandátu se personál v příštím roce postupně navýší z původních 700 vojáků na více než 1000.

 • ČR je už druhá na světě v poměrném počtu zemřelých za týden

  22.10.2020

  V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 210.000 lidí a zemřelo 1739 lidí. Nejvyšší denní nárůst, o 100 zemřelých, přibyl do statistik toto pondělí, ve středu přibylo 14.968 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Podle údajů deníku The New York Times (NYT) je Česká republika podle počtu úmrtí na 100.000 obyvatel za uplynulý týden už na druhém místě ve světě, před týdnem byla čtvrtá. Podle počtu případů nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden je ČR podle stejného zdroje stále na druhém místě ve světě za Andorrou a před Belgií.

  Celkově je Česká republika v počtu úmrtí od začátku pandemie na 100.000 obyvatel na 52. místě (před týdnem byla na 61. místě) na světě, v rámci Evropské unie pak na 11. místě (před sedmi dny byla na 14. místě). Nejhůře je na tom v EU Belgie a Španělsko.

 • Česko má nejvyšší procento pozitivních testů v Evropské unii

  22.10.2020

  Česká republika v současnosti vykazuje nejvyšší procento pozitivních testů ze všech zemí Evropské unie, už v druhé polovině září překročil deset procent a stále roste. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je klouzavý průměr za posledních sedm dnů přes 28 procent, rekordní je tato hodnota z 9. října (přes 31 procent). Tak vysoký podíl pozitivních testů podle odborníků signalizuje, že v populaci je masový výskyt nediagnistikovaných přenašečů viru.

 • Zákaz činnosti se týká i autoškol

  22.10.2020

  Vládní protikoronavirová opatření znovu zastavila provoz autoškol. Výuka a zkoušky měly přitom po jarní krizi skluz a autoškoly nyní měly velké množství studentů. Současný zákaz tak znovu zdrží výuku a zkoušky tisíců žadatelů. Řadě provozovatelů navíc další pauza může způsobit existenční potíže, budou proto žádat kompenzace. Na dotaz ČTK to řekl předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný. Další vývoj v provozu autoškol nedokázal předseda asociace odhadnout. Jarní krize a letní nárůst poptávky mírně zvýšil ceny kurzů. Jejich průměrná hodnota je nyní podle odhadů kolem 12.000 až 13.000 korun, před krizí to bylo zhruba o 2000 korun méně. Horázný k případnému dalšímu zdražení řekl, že ceny se budou odvíjet od vývoje nabídky a poptávky.

 • MZV pomůže exportérům

  22.10.2020

  Ministerstvo zahraničí dnes spustilo program na pomoc podnikatelům, kterým komplikuje mezinárodní jednání či spolupráci se zahraničními pracovníky epidemie koronaviru. Česká velvyslanectví a konzuláty budou pomáhat při zajišťování vízových povinností nebo vyjednávání o výjimkách z povinné karantény. Nová služba bude bezplatná. "Pomůže českým firmám třeba s vízy i tam, kde země aktuálně potřebné dokumenty nevydávají, pomůže s výjimkami z povinné karantény při obchodních cestách do zahraničí nebo naopak s přicestováním klíčového partnera ze země, odkud to není v současné situaci standardně do ČR možné," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

  Podnikatelé se mohou s dotazy a se žádostí o pomoc obracet na speciálně vytvořenou e-mailovou adresu obchodnicesty@mzv.cz. Podle Petříčka by mělo ministerstvo na dotaz reagovat do 12 hodin od chvíle, kdy ho obdrží.