Dny NATO v Ostravě navštívilo přes sto tisíc lidí

Dny NATO navštívilo během dvou dnů na letišti v Mošnově asi 110.000 lidí. V sobotu bylo diváků 85.000, v neděli i kvůli horšímu počasí 25.000, vyplývá z policejních údajů.

Návštěvníci měli možnost zažít hned několik premiér. V sobotu bylo možné poprvé ve vzduchu vidět letadlo páté generace F-35 Lightning II, jehož průlet předvedlo nizozemské letectvo. Česká vláda v létě rozhodla, že o nákupu 24 těchto stíhacích letounů začne jednat s americkou vládou.

Poprvé nejen v Mošnově, ale i v celé střední a východní Evropě, se letos představil ve vzduchu nejmodernější švédský letoun JAS-39 Gripen E. Poprvé na Dnech v NATO vystoupila také švýcarská letecká akrobatická skupina Patrouille Suisse na strojích F-5E Tiger II. Rovněž poprvé se akce zúčastnila země z Jižní Ameriky - Brazílie představila svůj transportní letoun C-390 Millennium.

Pro diváky bylo připraveno každý den skoro deset hodin dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi. Na ploše byly vystaveny desítky letadel i další technika. Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě.