Do Prahy jezdí více Rusů a méně Britů

Skladba cizinců, kteří přijíždějí poznávat hlavní město, se za poslední čtyři roky změnila. V roce 2004 bylo v Praze nejčastěji vidět Brity, v roce 2007 převažovali Němci. Nejvyšší nárůst obliby má ale metropole u Rusů, kteří jezdí do Prahy stále častěji. Turistů jezdí do Prahy stále více, za uplynulé čtyři roky prozrazují statistiky nárůst o více než 600.000 návštěvníků.

Zatímco v roce 2005 do metropole zavítalo téměř 600.000 obyvatel britských ostrovů, o rok později jejich počet jen mírně přesáhl půl milionu. Pokles se kryje s platností zákona, který umožnil anglickým a velšským hostincům mít otevřeno i po 23. hodině a který začal platit na konci roku 2005. Britští muži často podle odborníků jezdili do Prahy právě kvůli alkoholu. Část z nich se také podle expertů přesunula kvůli levnému pití a sexuálním službám dále na východ.

Prahu stále častěji volí pro své cesty Rusové. Za uplynulé čtyři roky jich přibylo 100.000, v roce 2007 jich přijelo zhruba 200.000. Zdvojnásobil se také počet Bulharů nebo Estonců, metropole více láká i Poláky, Slováky nebo Turky. Zájem o metropoli mají také Češi, v roce 2007 jich přijelo o 80.000 více než v roce 2004.

V pražských hotelech a penzionech se v loňském roce ubytovalo 4,48 milionů turistů. K nelibosti hoteliérů však lidé v Praze tráví méně času než dříve. Návštěvníci v hlavním městě průměrně zůstávají 2,7 noci, to je méně než celorepublikový průměr, který činí 4,2 dne.

Letošní turistická sezona podle odborníků příznivé výsledky nepřinese. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury hlásí pražské hotely, obchody, restaurace a incomingové cestovní kanceláře za červenec propad v průměru o 30 procent, v srpnu bude podle něj trend pokračovat. Okamura uvedl, že jednou z příčin je sice silná koruna, ovšem hlavním důvodem je to, že v Praze není bezpečno, řádí v ní kapsáři a zloději a turisté to mají napsáno v každém průvodci.

Návštěvníci jezdí do Prahy kvůli památkám i kultuře. Nejnavštěvovanější pražskou i českou památkou je Pražský hrad, loni ho podle agentury CzechTourism navštívilo 1,42 milionu lidí. Druhým nejoblíbenějším pražským objektem byla zoo v Troji, která byla také nejčastěji navštívenou zoologickou zahradou v celé České republice.

Autor: Peter Gabaľ