EET se zřejmě nebude vztahovat na vánoční kapry

Hlasování o změnách v elektronické evidenci tržeb bude ve Sněmovně pokračovat až v pátek. Poslanci hlasovali jen o části z osmi stovek pozměňovacích návrhů. V dílčím hlasování vyňala Sněmovna z povinnosti evidovat tržby předvánoční prodej sladkovodních ryb a rozšířila okruh podnikatelů, kteří budou moci evidovat tržby pomocí papírových účtenek. Hnutí ANO v pondělí na koaliční radě deklarovalo, že chce hlasování v pátek dokončit. Poslanci dnes absolvovali přes 250 hlasování. Před sebou mají ještě víc než 500 hlasování. Změna v EET především rozšiřuje evidenci tržeb na ostatní obory, které jí dosud nepodléhaly, například na řemeslníky, zdravotnická zařízení nebo podnikatele v zemědělství. Zatím platí hlavně pro obchod, restaurace a hotely.

Části podnikatelů novela umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek, které si vyzvednou na finančním úřadu. Vláda navrhla, aby tržby mohli evidovat v tomto tzv. zvláštním režimu podnikatelé s hotovostními příjmy do 200.000 korun, pokud nejsou plátci daně z přidané hodnoty a mají nejvýše dva zaměstnance. Sněmovna tento limit zvýšila až na 600.000 korun. Norma posouvá do desetiprocentní sazby DPH například stravovací služby, úklidové práce nebo domácí pečovatelské služby. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně ujišťuje, že v případě vodného a stočného dohlédne ministerstvo financí prostřednictvím cenového výměru na to, aby se nižší DPH promítla i do nižší ceny. Jen snížení DPH na vybrané položky podle ní představuje dopad 3,4 miliardy korun. Na návrh Pavla Kováčika (KSČM) a přes nesouhlas ministryně financí Sněmovna schválila většinou 171 ze 180 poslanců osvobození prodeje vánočních kaprů od EET. Půjde však jen o prodej v termínu od 18. do 24. prosince.

Nejnovější zprávy

 • Sport

  25.10.2020

  Premiérové starty v nové sezoně si v minulých dnech v Inzellu připsala česká rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka nastoupila do závodů na 500, 1000 a 3000 metrů. Nejdelší trať podle očekávání ovládla, na kilometru byla nejrychlejší její reprezentační kolegyně Nikola Zdráhalová. "Bylo to dobré. Ale asi po šesti letech mám nové brusle, zkouším nový materiál a v zatáčkách jsem měla docela problém. Pořád jsem byla rukou na ledě, takže jsme je pak museli přenastavovat," uvedla třiatřicetiletá rychlobruslařka ke svému prvnímu startu v tiskové zprávě agentury Sport Invest, která ji zastupuje.

  Biker Martin Stošek vybojoval bronzovou medaili na mistrovství světa v maratonu v Turecku. Titul obhájil Kolumbijec Páez, Kristián Hynek dojel šestý.

 • Expert: Zásilky z čínských e-shopů čeká zdanění až v červenci

  25.10.2020

  Malé zásilky z čínských e-shopů a dalších zemí mimo Evropskou unii (EU) čeká zdanění až v červenci příštího roku. Výjimka, která pro ně dosud platila, a nepodléhaly tak 21procentní sazbě DPH, měla být přitom zrušena ke konci letošního roku. Evropská komise ale rozhodnutí kvůli pandemii koronaviru odložila. ČTK to sdělil expert na celní problematiku, společnost Gerlach. Balíčky mohou podle generálního ředitele firmy Gerlach Luďka Procházky od července až několikanásobně zdražit.

  Clo a DPH se nyní platí u zásilek nad 150 eur (asi 4085 Kč). Evropské firmy kvůli současné výjimce podle Procházky mohou cenou jen těžko konkurovat čínským obchodníkům. Podle údajů České pošty počet malých zásilek z čínských internetových obchodů v ČR stoupá. Loni jich bylo 28 milionů, o tři miliony více než v roce 2018. Denní průměr zpracovaných zásilek, které mají odesilatele v Číně, je v běžném období v rámci sítě České pošty zhruba 100.000 kusů.

 • Armáda dokončila práce na záložní nemocnici v Letňanech

  25.10.2020

  Armáda dokončila práce na záložní nemocnici v pražských Letňanech. Nemocnice v halách letňanského výstaviště bude sloužit pro pacienty s nemocí covid-19, má v ní být 500 lůžek. Zda bude uvedena do provozu, záleží na vývoji epidemie koronaviru. Nemocnice má být využívána pro následnou péči, umístěni v ní tak mají být pacienti s covidem-19 na doléčení. Sloužit by také mohla pro pacienty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že využita bude zřejmě hlavně kolem 10. listopadu, kdy se v Česku předpokládá největší počet pacientů s koronavirem.

  Stát i jednotlivé nemocnice se nyní snaží zvýšit počet lůžek, které budou připravené pro pacienty s covidem-19. Nemocnice odkládají neakutní péči a některá oddělení předělávají pro potřeby nakažených. Armáda začala nemocnici v Letňanech budovat v pondělí, kdy přivezl materiál hlavní konvoj z Hradce Králové.

 • Hasiči dnes do Česka přivezou 150 plicních ventilátorů z Maďarska

  25.10.2020

  Hasiči dnes do Česka přivezou z Maďarska 150 plicních ventilátorů, které budou připravené pro pacienty s koronavirem. Složí je ve svém skladu ve Zbirohu na Rokycansku, distribuovat se budou podle požadavků Ústředního krizového štábu. ČTK to řekl vedoucí komunikace Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář. Další ventilátory ČR postupně dostává i z jiných unijních zemí, přijdou také od Severoatlantické aliance. V nemocnicích by mohlo pomoci také 182 plicních ventilátorů CoroVent vyvinutých na jaře ve spolupráci s ČVUT a vyrobených za peníze z dobročinné sbírky.

  Podle údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, je v Česku 1963 lůžek s umělou plicní ventilací. K půlnoci jich bylo 927 volných, tedy 47 procent. Statistici ale poukazují na to, že se situace může rychle měnit podle počtu nemocných a jejich stavu. Na ventilátoru je nyní zhruba 400 lidí, na konci září to byla zhruba čtvrtina. Česko má nyní největší přírůstky počtu nakažených v EU.

 • Prymula čeká zpřísnění opatření, pokud v úterý neubude nakažených

  25.10.2020

  Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předpokládá, že budou potřeba další opatření proti šíření koronaviru, pokud v úterý neklesne denní přírůstek nakažených. Bez dalších omezení by podle něj trval nestandardní režim až do Vánoc. Prymula to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nouzový stav, který zatím platí do 3. listopadu, by se tak měl podle něj prodloužit o měsíc. Pokud by v příštím týdnu zabrala dosavadní opatření a přírůstky nakažených začaly klesat, nynější opatření by se podle ministra musela zachovat zhruba ještě měsíc.

  Po posledním zpřísnění opatření je od čtvrtka až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Domovy mohou opouštět jen při nezbytných cestách do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou, setkávat se mohou maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Podle Prymuly je možné předpokládat, že v Česku je nyní 400.000 až půl milionu nakažených koronavirem. Vychází z toho, že testování na Slovensku ukázalo v populaci 3,5 procenta infikovaných. To by v Česku znamenalo 350.000 nakažených, podle ministra je ale v Česku nálož nákazy v populaci větší než na Slovensku.

  Prymula je připraven rezignovat, jakmile bude znám jeho nástupce

  Do případného zavádění přísnějších opatření může vstoupit výměna na postu ministra zdravotnictví. Prymula uvedl, že je připraven rezignovat, jakmile bude znám jeho nástupce. K rezignaci ho vyzval premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co deník Blesk zveřejnil fotografie zachycující Prymulu bez roušky, jak vychází z restaurace v době, kdy měly být v rámci opatření proti koronaviru zavřené. Prymula v pátek rezignaci odmítl, Babiš pak navrhl jeho odvolání prezidentu Miloši Zemanovi. Prymula se chce dále do řešení pandemie zapojovat na expertní úrovni. Plánuje spolupracovat s mezinárodní skupinou expertů.

  Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) označila v pořadu Partie na CNN Prima News za fatální chybu, že se ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) a předseda poslanců Jaroslav Faltýnek (ANO) sešli přes zákaz v restauraci. "Určitě to vysvětlit musí, pokud to vysvětlit jde," uvedla Schillerová k nejasnostem a rozdílným vyjádřením ohledně obsahu schůzky, které se kromě Faltýnka a Prymuly zúčastnil i ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant a údajně ještě další dva lidé.Podle informací České televize byl dalším účastníkem schůzky náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík. Prymula řekl, že se se Šmehlíkem na místě nepotkal. Jeho přítomnost ale nevyloučil. Správní rada VZP bude vybírat nového ředitele. VZP je největší zdravotní pojišťovna v zemi. Má 5,9 milionu klientů.

 • Vláda projedná prodloužení Antiviru pro firmy s omezenou výrobou

  25.10.2020

  Vláda se chystá v pondělí rozhodovat o případném pokračování podpory z programu Antivirus B pro firmy, které musely kvůli výpadku poptávky či surovin omezit výrobu a služby. Jednat bude o příspěvku, který dorovnává 60 procent náhrady výdělku do 29.000 korun superhrubé mzdy. Zatím ho má stát poskytovat do konce října. Odboráři a zaměstnavatelé opakovaně žádali, aby se program Antivirus B prodloužil aspoň do konce roku.

  Česko je letos kvůli šíření koronaviru už podruhé v nouzovém stavu. Na jaře trval od 12. března do 17. května. Teď ho vláda vyhlásila 5. října na 30 dní. Nařídila zavřít řadu obchodů, služeb, kulturních, sportovních a rekreačních zařízení. Restaurace mohou mít do 20:00 jen výdejové okénko. Zástupci podnikatelů i odboráři poukazovali na to, že se do potíží dostávají nejen uzavřené podniky, ale i jejich dodavatelé či odběratelé.

  Vyplácení příspěvku Antivirus A už kabinet protáhl do konce roku. V zavřených provozech stát proplatí celé mzdy i s odvody do 50.000 korun, pracovníkům v karanténě dorovná jako dosud 80 procent náhrady do 39.000 korun. S pokračováním příspěvku B návrh, který vláda před dvěma týdny projednávala, nepočítal. Ministerstvo práce v materiálu ale uvedlo, že je obnovení podpory B možné podle potřeby. Na příspěvcích A a B stát od jara do 19. října firmám vyplatil 18,7 miliardy.

 • Sobota s 12.472 případy covidu-19 stanovila nový víkendový rekord

  25.10.2020

  Sobota stanovila v Česku opět nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni. Bylo jich 12.472, zhruba o polovinu víc než o týden dřív. Nemocných je nyní téměř 154.000 lidí, počet úmrtí se dále zvýšil na 2077. Pátek se zařadil mezi čtveřici dní se sto a více zemřelými s nemocí covid-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Zintenzivňuje se testování, od středy do pátku denní počet testů pokaždé přesáhl 44.000. Mezi testovanými bylo v těchto dnech vždy víc než 30 procent pozitivních výsledků.

  Nejvíce nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1115 případů na 100.000 obyvatel. Shodně zhruba 1025 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je na Prostějovsku a Vsetínsku. Pod 400 má tento údaj jen Chebsko a Teplicko. V takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví, který ukazuje riziko nákazy v Česku, je celá země už červená, v nejvyšším třetím stupni rizika. Při páteční aktualizaci se na červenou dostalo posledních pět krajů, které byly ještě o týden dřív v nižším oranžovém stupni rizika.

  Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu v rozhovoru pro Rádio Z uvedl, že pro zvládnutí epidemie bude zřejmě potřebné prodloužit nouzový stav, který zatím platí do 3. listopadu. Podobně se ve čtvrtek vyjádřil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Na konec stavu nouze, který kabinet vyhlásil od 5. října, je navázána platnost některých vládních krizových opatření. O prodloužení musí vláda požádat Sněmovnu.

 • Pojišťovna: Růst práce z domova může být pro řadu oborů likvidační

  25.10.2020

  Výrazný nárůst práce z domova, který nastal kvůli koronavirové pandemii, může být pro řadu dodavatelů a poskytovatelů služeb likvidační. Ze studie mezinárodní úvěrové pojišťovny Atradius vyplývá, že riziko nedobytných pohledávek v důsledku širokého využívání home office vzrostlo nejen u majitelů kanceláří, ale i v dalších navázaných oborech. Bude totiž potřeba méně obědů v restauracích, papíru do tiskárny či formálního oblečení. Prospěch z trvale se rozšiřující práce z domova naopak bude mít odvětví informačních a komunikačních technologií.

  Většina zaměstnanců si home office pochvaluje a průzkumy ukazují na to, že mnoho firem plánuje v častějším využívání práce z domova pokračovat i po skončení koronavirové krize. Jak uvedla ředitelka pobočky Atradius pro ČR Markéta Stržínková, výrazný pokles produktivity práce, kterého se mnozí zaměstnavatelé obávali, až na výjimky nenastal.

 • Černý nedostal prémie za triumf na Giru, je to reakce na protest týmů

  25.10.2020

  Josef Černý díky triumfu v páteční etapě Gira d'Italia vydělal svému týmu CCC zhruba 300 tisíc korun, ale prémii neobdrží. Ředitel závodu se ji totiž rozhodl poslat na boj s nemocí covid-19 v reakci na protest cyklistů, kteří si vymohli zkrácení etapy na polovinu. Ředitel Gira Mauro Vegni neměl pro jejich rozhodnutí pochopení a řekl, že za to "někdo zaplatí". A doplatili na to sami jezdci, protože všechny prémie za páteční etapu poputují lékařskému centru na boj s koronavirovou nákazou. Vedení závodu to oznámilo na twitteru.

  Stáje usilující o zkrácení původně nejdelší etapy letošního ročníku s 258 kilometry poukazovaly na to, že po náročných dnech v chladu je imunita jezdců oslabená. A protože v pátek navíc pršelo, vymohl si peloton výrazné zkrácení trati. Ředitel Vegni však byl rozčílený. Celkem si dvacet nejlepších jezdců mělo rozdělit 27.540 eur, z nichž by Černému připadlo 11.010 eur. Jeho tým CCC, který na konci roku přijde o stejnojmenného hlavního sponzora, neprotestoval.

 • Počasí

  25.10.2020

  Jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C, při mlze nebo nízké oblačnosti kolem 10 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.