Epidemiologická situace v Česku se zhoršuje. Dodržujme pravidlo 3R, vyzývá ministr

Foto: Michaela Danelová, Archiv des Tschechischen Rundfunks

V Česku se výrazně zhoršila epidemiologická situace. Denní narůst potvrzených případů nákazy koronavirem poprvé překonal tisícovku. Rekordní je také počet aktuálně nemocných, blíží se k 10 tisícům. A roste i počet lidí v nemocnicích. Centrální řídící tým Chytré karantény proto rozhodl o návratu povinného nošení roušek uvnitř budov v celé zemi.

Adam Vojtěch, foto: archiv Úřadu vlády ČR

"Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsem svolal mimořádné jednání Centrálního řídícího týmu Chytré karantény. S odborníky jsme se shodli, že od čtvrtka zavedeme povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice," uvedl na sociální síti ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vyzval také obyvatele Česka k maximální odpovědnosti a dodržování základních hygienických pravidel: "Zapamatujme si pravidlo 3R. Ruce, roušky, rozestupy. Je to to nejmenší a přitom tak důležité. Každý z nás může svým odpovědným přístupem přispět ke zvládnutí této epidemie.“

Celoplošně bylo do 9. září nutné na základě nařízení ministerstva zdravotnictví mít zakrytá ústa a nos ve veřejné dopravě, na úřadech a v sociálních a zdravotnických zařízeních. Od čtvrtka je po celém Česku povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách budov. Platí to také pro firmy a společné prostory škol. Naopak výjimku budou mít podobně jako na jaře malé děti, mateřské školy, osoby s duševní poruchou, lidé při konzumaci jídel a nápojů nebo sportovci v době tréninku a zápasu.

Praha - nejvýznamnější lokální ohnisko

V Praze, která na mapě okresů podle rizika nákazy, tedy na takzvaném semaforu svítí oranžově, což značí počínající komunitní přenos, byla opatření přísnější už od středy - kromě povinných roušek v obchodech, nesmí být restaurace a bary otevřené přes noc.

Nejhorší - červený stupeň - by podle ministra Vojtěcha hygienici v Praze vyhlásili v případě, že by začalo výrazně přibývat i hospitalizovaných.

Zdeňka Jágrová, foto: ČTK / Kateřina Šulová

„Situace v Praze z hlediska hospitalizací zatím není tak závažná, byť se počet lidí zvýšil. Ale neznamená to, že by to bylo na takové úrovni, aby nemocnice musely omezovat péči,“ vysvětlil.

Nakažených přibývá hlavně mezi mladými lidmi. Podle pražské hygieničky Zdeňky Jágrové je nejvíc nově diagnostikovaných ve věku mezi 20 a 29 lety.

„To je také věková skupina, která nejvíc využívá služeb barů a restaurací, a tam je asi to největší riziko šíření onemocnění. Je to skupina lidí, kteří patrně budou největší přenašeči,“ uvedla.

Pomoc armády a sebetrasování

Ilustrační foto: Marco Verch, Flickr, CC BY 2.0

Podle Jágrové je stále důležité trasování, problém ale je, že pražští hygienici mají málo pracovníků. Začala jim proto vypomáhat armáda a na dálku i zaměstnanci dalších krajských hygienických stanic.

Vicepremiér Jan Hamáček z ČSSD chce v případě nutnosti nabídnout při trasování i pomoc policejních vyšetřovatelů. Podle Jágrové by hygiena takovou pomoc přijala. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v úterý prohlásil, že tato možnost zatím není na stole.

Ve středu informoval, že se připravuje projekt takzvaného sebetrasování. „Lidé, kteří dostanou od laboratoře zprávu, že jsou pozitivní, by v aplikaci na webu vyplnili formulář i kontakty a potom by to pro hygienu bylo lehčí,“řekl.

Ilustrační foto: Governor Tom Wolf, Flickr, CC BY 2.0

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí patří Česko k nejrychleji se zhoršujícím zemím v Evropě. Za poslední dva týdny Česko předběhlo pouze Španělsko, Francie, Malta, Rumunsko a Chorvatsko. České tempo je zhruba trojnásobné oproti sousednímu Německu. Počet obětí v České republice však zůstal nižší než v mnoha jiných evropských zemích.