Eurovolby v Česku vyhrála ODS s až překvapivým náskokem před ČSSD

Vítězem víkendových voleb do Evropského parlamentu (EP) se stala ODS, která až nečekaně hladce porazila svého hlavního rivala, sociální demokracii. ČSSD přitom plánovala, že po drtivém vítězství v loňských krajských a senátních volbách teď znovu ODS porazí a triumf pak završí v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. ODS nakonec volilo 31,4 procenta a ČSSD 22,4 procenta lidí. Předvolební průzkumy přitom dlouhou dobu ukazovaly, že pořadí stran bude opačné. Levice nebyla úspěšná ani v celoevropském kontextu, v EP posílí pravice. Kromě ODS a ČSSD se do EP dostali ještě komunisté a lidovci. KSČM získala 14,2 procenta a KDU-ČSL 7,6 procenta. Zejména pro lidovce to je po mnohaměsíčních vnitrostranických sporech a loňském neúspěchu v krajských a senátních volbách první výraznější úspěch po delší době. Komunisté potvrdili postavení třetí nejsilnější strany v zemi, ale volilo je méně lidí než před pěti roky a budou mít i méně europoslanců.

ODS obhájila devět mandátů. Druhá ČSSD bude mít sedm evropských poslanců. KSČM čtyři křesla, KDU-ČSL dva mandáty. K volbám přišlo kolem 28 voličů, stejně jako při prvních českých eurovolbách před pěti lety. Nejvyšší volební účast byla v Praze /35,7/, nejnižší v Karlovarském kraji /21,7/.

Výsledky voleb vrátily ODS do pozice strany s nejsilnější voličskou podporou a upevnily postavení jejího šéfa Mirka Topolánka. Naopak ČSSD nedokázala navázat na drtivé vítězství v loňských krajských a senátních volbách. Jiří Paroubek se ale zřejmě o své místo v jejím čele bát nemusí. Není pravděpodobné, že by se proti němu před říjnovými sněmovními volbami zformovala opozice. Paroubek už v reakci na porážku v eurovolbách ohlásil říjnovou odvetu: "Ta prohra dnes bude vítězstvím zítra." Navíc ČSSD argumentuje tím, že eurovolby sice nevyhrála, ale v porovnání s rokem 2004 získala skoro čtyřnásobně více mandátů. Topolánek míní, že ODS se znovu stala rovnocenným soupeřem sociálních demokratů a že hlas pro ni v říjnových volbách není ztracený.

Nejúspěšnějším kandidátem voleb do Evropského parlamentu (EP) se stal bývalý moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, který dostal nejvíce preferenčních hlasů - podle údajů Českého statistického úřadu to bylo téměř 105.000 hlasů. Žádný jiný kandidát se přes hranici 100.000 preferenčních hlasů nedostal.

Průměrný věk nových poslanců Evropského parlamentu zvolených v Česku je zhruba 50 let, což je o rok více než před pěti lety. Nejmladším europoslancem se stala sedmatřicetiletá advokátka a zastupitelka městské části Prahy 5 Andrea Češková (ODS), naopak nejstarším je stejně jako v minulém volebním období osmašedesátiletý Richard Falbr (ČSSD). Vyplývá to z informací zveřejněných na serveru www.volby.cz. Mezi 22 zvolenými europoslanci jsou jen čtyři ženy, tedy necelá pětina.