Fiala považuje rozhodnutí Senátu za zpětnou vazbu, koalice probere další postup

Premiér Petr Fiala (ODS) považuje rozhodnutí Senátu zamítnout novelu pandemického zákona za zpětnou vazbu. Čeští občané ale podle něj lepší právní rámec pro zvládání koronavirové pandemie potřebují. Koalice bude v následujících dnech řešit další postup. Ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) rozhodnutí Senátu mrzí. Resort předpokládá, že Sněmovna rozhodnutí přehlasuje, pak by nebylo potřeba vyhlásit nouzový stav, řekl ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Také podle vicepremiéra, ministra vnitra a předsedy STAN Víta Rakušana Česko potřebuje normu, která pomůže lépe zvládat pandemii a další krizové situace. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) považuje zamítnutí novely za prohru vládní koalice, norma je podle něj paskvil. Podle předsedy SPD Tomia Okamury se plně potvrdilo tvrzení jeho hnutí, že je pandemický zákon zmetek a je potřeba ho zrušit.

Senát zamítl spornou novelu, která zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senátoři poukazovali na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. V horní komoře mají většinu strany vládní koalice, jejich zákonodárci ale hlasovali na rozdíl od Sněmovny nejednotně.