Fiala: Společnost se musí naučit s covidem žít, tuto vlnu epidemie nezastavíme

Společnost se musí naučit s covidem-19 žít. Tuto vlnu epidemie covidu už nelze zastavit. Jediné, co se dá dělat, je omezit její dopady a chránit zdravotnický systém před kolapsem. Novinářům to řekl budoucí premiér Petr Fiala (ODS).

Zástupci budoucí vlády, kterou tvoří koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s Piráty a Starosty a nezávislými, představili svůj plán opatření proti šíření epidemie covidu. Vyzvali občany, aby omezili sociální kontakty. Epidemii má podle aktuální situace řešit krajská hygienická stanice, může například omezit počet lidí na akcích. Budoucí vláda si klade za cíl zajistit efektivní a rychlé kompenzace pro podnikatele. Vzniknout by měl speciální covid fond.

Budoucí vláda chce znovu uznávat PCR testy jako covidové certifikáty, uvedl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj je možné navýšit kapacitu testovacích center na více než 200.000 testů denně.

Budoucí vláda je proti povinnému očkování některých věkových skupin

Budoucí vláda je proti povinnému očkování pro některé věkové skupiny. Pokud budou chtít povinné očkování profesní organizace, například lékaři, stát jim má vyhovět, uvedl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

"Povinné očkování není řešení, ještě více rozděluje společnost," prohlásil Válek. Podle něj je nyní v Česku asi milion lidí, kteří mají nárok na posilující dávku, ale zatím neměli možnost jí dostat. Chce, aby se do očkování zapojili všichni praktičtí lékaři, nyní jich část neočkuje.

Koalice chce novelizovat pandemický zákon

Budoucí vláda chce při boji s epidemií covidu-19 postupovat důsledně podle krizových předpisů. Plánuje také novelu pandemického zákona, která prodlouží jeho účinnost a upraví části, které nefungují ideálně. Krizový štáb by měl po nástupu nové vlády řídit Vít Rakušan (STAN).

Koalice slíbila, že nebude kvůli epidemii covidu-19 plošně zavírat školy. Současně podle materiálu, který rozdala novinářům, navrhuje prodloužit letos kvůli covidu-19 vánoční prázdniny. Začít by měly 18. prosincem.