FN Plzeň zkoumá, jak může v rehabilitaci pomoci virtuální realita

Plzeňská fakultní nemocnice se zapojila do klinické studie, která zkoumá, jak může lidem s omezenou funkcí ramenního kloubu pomoci v rehabilitaci virtuální realita. Pacienti se ve virtuálním světě přesunou na zahradu, na hory, k moři nebo na pustý ostrov, kde při plnění různých úkolů zároveň procvičují potřebné části těla. Virtuální prostředí je pro ně méně stresující, zmírňuje vnímání bolesti při cvičení, zvětšuje pohybový rozsah i jejich motivaci, řekla ČTK primářka Oddělení léčebné rehabilitace FN Plzeň Andrea Kunschová.

Léčba s využitím virtuální reality trvá měsíc. "Ačkoli jsou programy pojaty jako herní zážitek, prioritou zůstává přizpůsobit je diagnóze pacienta a úrovni náročnosti, kterou mu daná dysfunkce umožní zvládnout. Díky tomu můžeme u nemocných zvýšit kvalitu, efektivitu i objem fyzické a mentální rehabilitace. Jsem zvědavý, jaké konkrétní výsledky studie přinese, a těším se, až budeme moci virtuální realitu zařadit mezi standardní druhy léčby,“ uvedl ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Jak uvedl Konstantin Novikov, jednatel plzeňské společnosti VR medical, která programy pro rehabilitaci vyvíjí, ve virtuálním prostředí pacienti začínají s jednoduššími cviky. Později na zahrádce například zalévají záhony, trhají ovoce do košíků, u moře chytají a třídí ryby a udělají si z nich nějaký pokrm a podobně. Pacienti jsou podle Novikova většinou překvapeni, jak je prostředí do cvičení vtáhne.