Gandalovič chce změnit pravidla dědění dekretů na byt

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič chce změnit pravidla vztahů mezi pronajímateli bytů a nájemníky. Navrhuje mimo jiné, aby se nynější dekrety na nájemní byty postupem času "s nějakou sociálně únosnou lhůtou" změnily v oboustranně dobrovolně uzavřené nájemní smlouvy. Řekl to v nedělním diskusním pořadu televize Prima. Předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček s tím ale nesouhlasí. "Jinými slovy, že ten nájemce bude muset přistoupit na smlouvu, kterou mu nabídne pronajímatel," řekl ministr. Zároveň připustil, že bude moci jít i o smlouvy na dobu určitou. "Přeci nikdo nebude zakládat rodinu, když má byt na rok nebo na dva roky nebo na měsíc," reagoval Křeček. Podle něj může mít nájemník smlouvu na dobu určitou, ale zároveň má mít i právo na její prodloužení, pokud ji řádně plní.

Gandalovič také vyzval Křečka jako předsedu Sdružení nájemníků, aby přijal určitou část spoluodpovědnosti za nynější situaci, kdy se část majitelů domů domáhá ve Štrasburku ušlého zisku kvůli regulaci nájmů. "Regulace nájemného tady byla na takové výši, že nedovolila ani inflační nárůst," řekl. Křeček jeho výrok označil za politické hrátky. "Nikdo z vašich poslanců za celou dobu od roku 1990 nenavrhl žádný zákon na deregulaci nájemného," prohlásil. "Takže nemluvte o politické odpovědnosti Sdružení nájemníků, které s tím nemá nic společného," dodal.

Ohledně stížnosti majitelů domů ve Štrasburku Gandalovič ČTK po televizní diskuzi řekl, že mimosoudní dohoda s majiteli domů je stále možná, byť není jednoduchá. "Pokud bychom s vlastníky otevřeně hovořili o tom, jak změnit legislativu pro následující období a jak jim otevřít reálné finanční řekněme dotační tituly, které by jim umožnily opravovat a rekonstruovat své vlastnictví, tak ta dohoda je pořád ještě možná," řekl. V televizi ministr upozornil, že evropský soud bude nejprve rozhodovat o takzvané přijatelnosti stížnosti majitelů domů. Podle něj soud nyní vyzve ČR, aby k otázce dala své stanovisko, které už bude zřejmě zpracovávat státem najatá advokátní kancelář. "A já věřím tomu, že ta naše obrana už v této etapě bude velmi razantní a budeme poukazovat na to, že už zde platí zákon o jednostranném zvyšování nájemného a celá řada dalších věcí, které nás odlišují od té situace polské," řekl. Soud již dříve v podobném sporu rozhodl ve prospěch Francouzky polského původu Marie Hutten-Czapské a Polsko tak spor prohrálo.