Gross: Policie zpřísní kontroly na hranicích a posílí hlídky

Posílením policejních hlídek na mnoha místech v zemi, důkladnějšími kontrolami na hranicích a zpřísněním podmínek při udělování víz občanům z rizikových zemí budou česká ministerstva vnitra a zahraničí reagovat na čtvrteční atentáty v Madridu. Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) zdůraznil, že zpravodajské služby zatím nemají informace o tom, že by byl proti Česku připravován teroristický útok.

Gross řekl, že policie posílí v ulicích některé své hlídky o psy, kteří jsou schopni nalézt výbušninu. V internetovém Radiu Vnitro upřesnil, že zvýšený policejní dohled se bude týkat několika set vytypovaných míst. Dále uvedl, že ministr obrany Miroslav Kostelka vydal pokyn k vyčlenění armádních sil a prostředků pro případnou podporu policie.

Mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha k tomu řekl, že armáda má již velmi dlouhou dobu vyčleněny skupiny vojáků pro případné posílení policie. "Nejsem si úplně jist, že to znamená, že právě teď by ministr Kostelka vydal nějaké nové nařízení nebo že by se jednalo o jiné jednotky než vždycky," řekl ČTK. Gross také informoval, že se připravují určitá školení aparátu různých firem, aby zaměstnanci velkých podniků, kde dochází k vysoké koncentraci osob, byli seznámeni s možnými riziky. Čtvrteční útoky v Madridu se odehrály na železnici, a proto nelze proto vyloučit, že se bezpečností opatření dotknou i Českých drah (ČD). "Nemáme zatím žádné informace od bezpečnostních orgánů, které by žádaly třeba nějaké zvýšení nebo častější prohlídky tratí," řekl mluvčí ČD Petr Štáhlavský. Informace o dalším postupu podle něj dráhy obdrží zřejmě v nadcházejícím týdnu.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) Českému rozhlasu řekl, že v rámci přísnějších kontrol při vstupu lidí do Česka nebudou vydávána hromadná víza. Zájemci o víza navíc budou muset podávat žádosti jen v zemích svého trvalého bydliště. Gross apeloval na veřejnost, aby byla trpělivá a spolupracovala s bezpečnostními složkami, pokud objeví něco podezřelého. Dále uvedl, že se častěji budou scházet lidé z ministerstva vnitra a tajných služeb a vyhodnocovat získané informace. V budoucnu se také omezí informovanost o vojenské misi v Afghánistánu. Ministr doplnil, že bezpečnostní složky nyní čekají na další posun ve vyšetřování atentátů. K atentátům se přihlásila teroristická organizace Al-Káida. Na památku obětí atentátů ve Španělsku se v pondělí v celé České republice rozezní v poledne sirény.

Teroristická organizace Al-Káida v souvislosti se čtvrtečními atentáty prohlásila, že jde o odplatu Španělsku za jeho spolupráci s americkým prezidentem Georgem Bushem a jeho spojenci. Španělský ministr vnitra Ángel Acebes v noci na neděli oznámil, že přiznání je na videokazetě, kterou má policie. Při útocích proti vlakům přišlo ve španělské metropoli o život 200 osob a 1500 utrpělo zranění.