Hasiči dnes vypravili materiální pomoc pro Chorvatsko

Čtyři nákladní automobily humanitární materiální pomoci pro zemětřesením zasažené Chorvatsko vyjely z hasičské základny ve Zbirohu na Rokycansku. Česko posílá balkánské zemi vybavení zhruba za pět milionů korun, mimo jiné stany, spací pytle nebo osvětlovací techniku. "Materiální humanitární pomoc, kterou poskytla ČR z rozhodnutí ministra vnitra, obsahuje 600 kusů lehátek s matracemi, 1200 spacích pytlů, 1200 přikrývek, deset elektrických topidel, dva osvětlovací systémy a jeden kilowattový osvětlovací balon," vyjmenoval Rudolf Kramář z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru (HZS).

Zemětřesení udeřilo v úterý po poledni 46 kilometrů od Záhřebu. Podle chorvatské televize HRT chorvatští seizmologové intenzitu určili na 6,2 stupně. Chvíli předtím registrovali otřes o síle 4,1 stupně. Zemětřesení bylo znát i v Česku. Podle chorvatských médií si zemětřesení v nejvíc zasažené oblasti vyžádalo nejméně sedm mrtvých a mnoho zraněných, způsobilo i velké materiální škody. České úřady neinformovaly, že by mezi oběťmi byli i čeští občané. Na českou ambasádu v zemi se ani podle informací ministerstva zahraničí zatím nikdo neobrátil s problémy.

Veřejnou sbírku na pomoc Chorvatsku vyhlásila humanitární organizace ADRA. Peníze ze sbírky půjdou především na zajištění ubytování pro rodiny, které ztratily domov, sdělila ČTK Karolina Emanuelová z humanitární organizace.