Hejtmani kritizují změny daní

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) kritizoval schválení daňových změn, které podle něj výrazně zasáhnout do rozpočtu samospráv. "Bohužel s přijetím zákona o zrušení superhrubé mzdy nebyla přijata žádná kompenzační opatření vůči samosprávám. Odhadovaný zásah 130 miliard do rozpočtu státu bude více než citelný. Absolutně nezbytné bude v co nejkratší době rozhodnout o novém rozpočtovém určení daní," uvedl na svém twitteru Vondrák, který je zároveň poslancem.

ČTK dnes řekl, že premiéra Andreje Babiše (ANO) i poslanecký klub upozorňoval na to, že zákon znamená zásadní zásah do rozpočtů samospráv, tedy i krajů. Hejtman dodal, že poukazoval na to, že je nutné současně přijmout opatření, která daňové změny budou alespoň zčásti kompenzovat.

"Protože se tak nestalo, tak to pro nás v době kdy připravujeme rozpočet znamená velkou a zásadní změnu. Navíc to ještě stále není platné, protože to musí schválit ještě Senát a následně prezident. Jsme v situaci, že musíme nachystat rozpočet a vlastně nevíme, jak tedy ten výpadek bude velký," řekl Vondrák. Podle předpokladů by se v případě kraje ale mělo jednat zhruba o tři čtvrtě miliardy. "To je zásah poměrně výrazný," řekl Vondrák.

Daňové změny kritizoval i pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD, který vyzval stranu k odchodu z vlády, protože podle něj přestala fungovat.