Hlasování o zákonu o DPH se zřejmě odloží

Hlasování o zákonu o DPH, který vetoval prezident, možná sněmovna odloží na čtvrtek 22. dubna. Hlasování by se už mohl zúčastnit i ministr zahraničí Cyril Svoboda, který se po autohavárii léčí v brněnské nemocnici. Koalice by pak měla ve sněmovně dostatek hlasů, aby prezidentovo veto zvrátila. Odklad hlasování z úterý na čtvrtek by mohli tolerovat komunisté, výhrady má ale ODS. S lídry opozičních stran jedná v pondělí večer předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla.

Proti předloze budou poslanci ODS. Jejich ekonomický expert Martin Kocourek řekl, že klub o odložení hlasování zatím nejednal. I kdyby ale sněmovna hlasovala až ve čtvrtek, pořád by se podle něj při dobré vůli stihl termín 24. dubna, kdy by měl zákon vyjít ve Sbírce zákonů. Podnikatelé by tak nemuseli platit mimořádnou zálohu DPH.

Pokud sněmovna nepřijme zákon o DPH, bude to podle koalice mít vážné důsledky pro českou ekonomiku. Před nimi varují i podnikatelé, kteří stále nevědí, podle jakých pravidel se budou od 1. května řídit. Bez zákona nezískají slíbenou podporu ani důchodci a rodiny s dětmi, varoval o víkendu Špidla.