Hospodaření státu se v únoru propadlo do schodku 0,6 mld. Kč

Hospodaření státu se v únoru propadlo do schodku 0,6 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o dvě miliardy. V lednu skončil státní rozpočet přebytkem 3,4 miliardy Kč, oznámilo ministerstvo financí. Za celý rok úřad počítá s deficitem 74,4 miliardy Kč.

Stát v únoru vybral 69,2 miliardy Kč, od počátku roku pak téměř 150 miliard korun. Proti loňskému únoru tak lidé a firmy odvedli státu již o 20 miliard korun více.

Neočekávaně dobře se dařilo vybírat především daň z přidané hodnoty, ze které stát získal 32 miliard Kč. Také od firem vybral nepatrně více než loni, přestože kvůli snížení sazby daně z 26 na 24 procent počítá s poklesem o 11,2 procenta. Podobný je i vývoj u daně z příjmu občanů, podle plánu se vyvíjí výběr spotřebních daní.

Z pojistného na sociální zabezpečení stát získal 53,5 miliardy Kč, na důchody přitom lidé odvedli 44,1 miliardy Kč. Stát však na penze rozdal již 47,7 miliardy Kč, a důchodový účet se tak dostal do schodku 3,65 miliardy Kč. Stát přitom na celý rok počítá s přebytkem 15,5 miliardy Kč.

Výdaje státu v únoru dosáhly 73,2 miliardy Kč. Od počátku roku již vláda utratila necelých 150 miliard Kč, což je meziročně téměř o 19 miliard korun více. Do sociální oblasti mířilo 62 miliard Kč, a to především na důchody.

Přes 24 miliard korun stát poslal územním samosprávám, zejména jako zálohy na školství. Fondům sociálního a zdravotního pojištění dal 9,3 miliardy Kč. Tato částka zahrnuje i lednovou předsunutou platba státu ve prospěch Všeobecné zdravotní pojišťovny ve výši tři miliardy Kč. Na úrocích ze svého dluhu stát za dva měsíce zaplatil 4,7 miliardy Kč.

Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 6,9 miliardy Kč. Naopak z fondů EU přiteklo 8,4 miliardy Kč, meziročně o tři miliardy korun více.

Autor: Peter Gabaľ