Hrad by se dnes měl vyjádřit k postupu prezidenta Zemana při sestavování vlády

Pražský hrad by se dnes měl vyjádřit, jak bude prezident Miloš Zeman postupovat při sestavování vlády. Zeman je od neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici na pracovišti intenzivní medicíny, podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi.

Volby vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), druhé bylo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Zeman už před sněmovními volbami avizoval, že dá možnost sestavit vládu předsedovi vítězné strany, nikoli koalice. Babiš v úterý uvedl, že Zeman, se kterým se premiér setkal v neděli krátce před jeho hospitalizací, hovořil o tom, že když nastane chvíle, osloví s pověřením k sestavení vlády právě jeho. Babiš se k tomu, zda pověření přijme, nevyjádřil. Zároveň ale počítá s tím, že hnutí ANO může být v opozici.

Vládu chce vytvořit koalice Spolu a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN), které hned v sobotu večer podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly v něm Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Koalice současně budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl tehdy šéf ODS. Dohromady budou mít ve Sněmovně Spolu a Piráti se STAN 108 mandátů. ANO jich získalo 72.