Inflace v prosinci stoupla na 6,6 procenta, poroste dále až k 10 procentům

Meziroční inflace v prosinci stoupla na 6,6 procenta z listopadových šesti procent, tedy na nejvyšší hodnotu od září 2008. Vývoj podle údajů Českého statistického úřadu nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Průměrná míra inflace za celý loňský rok činila 3,8 procenta. Inflace podle odhadu odborníků nadále poroste a v prvních měsících letošního roku může přesáhnout i deset procent, což nevyloučila ani Česká národní banka.

"Nelze tak úplně vyloučit, že inflace bude zkraje letošního roku po několik měsíců dosahovat dvouciferných hodnot," uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Upozornil, že prosincová inflace byla o procentní bod vyšší, než odhadovala ČNB v listopadové prognóze. Ceny elektřiny klesly o 15 procent a zemního plynu o 7,9 procenta, za tímto poklesem je podle statistiků dočasné prominutí DPH na energie. Bez prominutí DPH by podle ekonomů již v prosinci inflace stoupla na zhruba osm procent.

Během loňského roku zaznamenali statistici nejnižší meziroční inflaci v únoru, a to 2,1 procenta. Od července do konce roku se tempo růstu spotřebitelských cen zrychlovalo každý měsíc.