Jakl: Hrad stále nemá dokumenty potřebné pro jmenování vlády

Hrad stále nemá dokumenty potřebné ke jmenování kabinetu Mirka Topolánka, proto ještě není znám termín, kdy prezident nové ministry jmenuje. V pořadu televize Prima Nedělní partie to uvedl tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Ohradil se proti komentářům, podle nichž Hrad jmenování vlády vědomě oddaluje. Dokumenty podle něj chybí od politiků, které do kabinetu nominovali zelení. Předpokládá se, že vláda bude jmenována počátkem týdne před čtvrtečním odjezdem prezidenta na Slovensko. "Není pravdou, že by prezident odmítal jmenovat tuto vládu, že by ji oddaloval. Neoddálil ještě ani o hodinu," řekl Jakl. Za zpoždění jsou podle něj zodpovědní ti, kteří nedodali nutné podklady.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) nechtěl záležitost s dokumenty příliš komentovat. Uvedl pouze, že dosud bylo pravidlem, že potřebné dokumenty mohl úřad vlády na Hrad dodat až po oznámení termínu jmenování vlády. "V tomto smyslu je striktní postoj (Hradu) nový," konstatoval.

Za nekorektní označil postoj Jakla předseda zelených Martin Bursík. "Odevzdal jsem všechny doklady, pan Jakl zneužívá situace," řekl ČTK. Zelení podle něj podepsali všechny dokumenty před koncem roku, tedy v době, kdy ještě neplatil nový zákon o střetu zájmů. Čestné prohlášení o střetu zájmů tak po Novém roce není platné a Bursík i další ministři za jeho stranu už podepsali nové. Chybu podle něj Hrad využil k tomu, aby dal čas Topolánkovým vnitrostranickým kritikům postavit se koaličnímu projektu.

Až bude vláda jmenována, nenechá si na žádost o důvěru třicetidenní lhůtu. Topolánek uvedl, že o ni požádá dříve vzhledem k tomu, že koaliční smlouva je prakticky programovým prohlášením vlády. Dobu do hlasování o důvěře chce ODS využít k jednání o podpoře s ČSSD, případně jen některými jejími poslanci. Socialisté ale kabinet nepodpoří, zopakoval v Nedělní partii jejich předseda Jiří Paroubek. Topolánkově vládě dává pět procent, premiér si věří na padesát procent.

Strakova akademie v pátek tvrdila, že všechny materiály už Hrad má a že úřad vlády všechny povinnosti dané ústavou splnil. Než složí nový ministr slib, prezidentská kancelář ze zaslaných materiálů posuzuje, zda nevykonává činnosti v rozporu s vládním angažmá. Například v roce 2005 Klaus kvůli možnému střetu zájmů otálel se jmenováním tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) kvůli jeho funkci prezidenta České lékařské komory. Teprve když Rath z této pozice odešel, jmenoval ho.