Jeskyňáři objevili v Moravském krasu prostory se vzácnými krápníky

Jeskyňáři našli v Moravském krasu dalších pět nových menších prostor a v nich méně časté krápníky, takzvaná excentrika. Ty rostou různými směry jakoby proti zákonům gravitace, tedy nikoliv svisle dolů, uvedl Jan Flek ze základní organizace Myotis České speleologické společnosti.

Prostory jeskyňáři našli díky prokopávání nánosů v takzvaném Ševčíkově závrtu u silnice mezi Lažánkami a Vilémovicemi. Přes závrt, tedy přes propad v zemi, se už dříve dostali do rozlehlého dómu, který má asi 30krát 30 metrů. O něm veřejnost informovali v polovině května. V bádání ale pokračují. "Z objevené prostory vedou komíny směrem k povrchu, nových pět menších prostor jsme našli, když jsme jimi prolézali. Snažíme se skrz ně dostat až k povrchu," uvedl Flek. Další objevy v jeskynním systému lze podle Fleka čekat směrem k povrchu i z dómu jako takového, z nějž náznakem vede další chodba.

V krasu je přes 1100 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha.