Jiří Paroubek: Dokud ODS nevysvětlí Dalíkovy výroky, jednání zastavím

Dokud předseda vlády a ODS Mirek Topolánek dostatečně nevysvětlí výroky svého tajemníka Marka Dalíka o přetahování poslanců ČSSD k ODS, sociální demokraté zřejmě zastaví jednání o budoucí vládě. Sdělil to šéf ČSSD Jiří Paroubek po svém vystoupení v nedělním diskusním pořadu České televize. "Navrhnu vyjednávacímu týmu, abychom pozastavili ta jednání do té doby, než nám pan předseda Topolánek vysvětlí, jak se věci mají, jestli ta jednání berou, nebo neberou vážně," uvedl Paroubek. Jednání by podle něj měla pokračovat, až se ODS od Dalíkových tvrzení distancuje.

Paroubek už v sobotu vyzval Topolánka, aby se za Dalíkovy výroky omluvil. Dalík začal podle Mladé fronty Dnes jednat s poslanci ČSSD a snaží se je přetáhnout na stranu ODS. Údajně chce, aby oslovení poslanci ČSSD podpořili vládu ODS bez sociální demokracie, jen s KDU-ČSL a Stranou zelených. Ačkoli Dalík tyto informace MfD popřel, autentičnost jeho slov potvrdily záběry skryté kamery.

Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) ve stejném televizním pořadu uvedla, že Dalík není funkcionářem ODS a nemá žádný mandát k jakémukoli jednání. Topolánek by se podle ní za Dalíka proto omlouvat neměl, nicméně měl by vůči svému tajemníkovi "vyvodit závěry". "Určitě si myslím, že to je překročení rozumné spolupráce, která může mezi předsedou vlády a jeho tajemníkem existovat," dodala.

Jiří Paroubek očekává, že mu Topolánek sdělí, jakým způsobem se bude dál pokračovat ve vyjednávání o vládě, aby v tato jednání měl důvěru. Zpochybnil také to, že by se Dalíkovi podařilo přetáhnout někoho z ČSSD na stranu trojkoaliční vlády bez sociální demokracie. "Myslím si, že pokud jde o přeběhlíky, tak nikoho nemají. Je to jen fabulace pana Dalíka, který dělá všechno pro to, aby rozbil dohodu mezi sociální demokracií a ODS tím, že dává takovéto informace," podotkl Paroubek.