Julínek a Rath se přou kvůli zákonu o neziskových nemocnicích

Do ostrého sporu kvůli zákonu o neziskových nemocnicích se dostali v úterý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a jeho předchůdce, nyní poslanec David Rath (ČSSD). Julínek mu vytkl, že zaměstnancům nemocnic hrozí kvůli němu snížení platů a vyhazov, přitom každý z ministerských náměstků si má díky Rathovi přijít v dozorčích radách nemocnic na více než milion korun ročně. Rath to odmítl a vyčetl Julínkovi, že usiluje o privatizaci všech nemocnic. Zdůraznil, že udělá vše pro to, aby se mu to nepodařilo.

Na Rathovu podporu vystoupil jeho dlouholetý spolupracovník a následovník ve funkci prezidenta České lékařské komory Milan Kubek. Novinářům řekl, že zaměstnancům hrozí pokles platů kvůli chybě ministerstva práce a sociálních věcí. Zákon o neziskových nemocnicích, na němž Rath pracoval, je v pořádku, upravit se musí Zákoník práce, uvedl.

Julínek ve středu předloží vládě návrh na změnu zákona, která posune termín pro přeměnu nemocnic na neziskové na leden 2008. K 1. prosinci letošního roku, jak s tím doposud zákon počítá, to nelze stihnout, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.